Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

Vonkajšie posedenie v gastropodnikoch od budúceho roka v Rakúsku zdražie

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

VIEDEŇ - Vonkajšie posedenie vo viedenských kaviarňach a reštauráciách od budúceho roka zdražie. Okrem zvýšenia ceny energií sa od 1. januára 2023 majú zdvojnásobiť mestské poplatky za používanie ohrievačov. Informuje o tom denník Die Presse.


Wolfgang Binder, predseda združenia kaviarnikov pri Viedenskej obchodnej komore (WKW), očakáva, že v chladnom počasí sa sálavé ohrievače naďalej budú používať, hoci menej často než doteraz.

Peter Hanke (SPÖ) z hospodárskeho oddelenia viedenskej radnice minulý týždeň potvrdil, že sálavé vykurovacie telesá v exteriéri budú povolené aj na budúci rok, nesmú však byť vykurované plynom, ale elektrinou. Z návrhu na zvýšenie poplatkov za úžitkové služby mesta Viedeň tiež vyplýva, že od 1. januára 2023 budú gastroprevádzky platiť mestu 120 eur za každé štyri kilowatty výkonu ohrievača – doteraz to bolo 62 eur.

Čelia aj rastúcim cenám

Podnik Café Landtmann chce mať otvorené vonkajšie posedenia aj v zime. Jeho šéf Berndt Querfeld podľa Die Presse však namiesto sálavých ohrievačov ponúkne zákazníkom viac hrubších prikrývok, prípadne kožušiny. Vzhľadom na spoločenskú diskusiu o spotrebe plynu v súčasnej energetickej kríze to považuje za jedinú realistickú alternatívu sálavých ohrievačov.

Návrh v mestskom zastupiteľstve kritizovali opoziční ľudovci (ÖVP) a Slobodní (FPÖ). Odmieta ho aj vedúci reštaurácií Centimeter Heinz Pollischansky. Z ekonomických dôvodov vo svojich podnikoch ohrievače nepoužíval ani v minulosti a najnovší krok radnice podľa neho ešte viac skomplikuje život gastropodnikom. Po skončení koronakrízy čelia odlivu klientov a rastúcim cenám; vyššie dane a poplatky ich teraz ešte viac zaťažia.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články