Štvrtok, 7. júl 2022. Meniny má Oliver, zajtra Ivan.

Škandál bývalého pápeža Benedikta XVI.: Na povrch vyplávali nechutnosti o sexuálnom zneužívaní

Na archívnej snímke z 22. júna 2020 emeritný pápež Benedikt XVI.Galéria fotiek (2)
Na archívnej snímke z 22. júna 2020 emeritný pápež Benedikt XVI.
Zdroj: TASR/Sven Hoppe/dpa-Pool/dpa

BERLÍN - Žaloba podaná v Nemecku proti katolíckemu kňazovi obvinenému z pedofílie sa snaží zistiť, či sa bývalý pápež Benedikt XVI. a ďalší duchovní previnili v starom prípade sexuálneho zneužívania detí. Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.


Takzvanú deklaratórnu žalobu podal 38-ročný muž z Bavorska, ktorý tvrdí, že ho v detstve zneužil kňaz, uviedla stanica Bayerischer Rundfunk (BR) spoločne s novinárskou skupinou Correctiv a týždenníkom Die Zeit. Emeritný pápež sa podľa žaloby previnil tým, že ako mníchovský arcibiskup z rokov 1977 až 1982 "poznal všetky okolnosti" a "prinajmenšom dopustil, aby tento kňaz svoje činy opakoval".

Archívne video: Emeritný pápež Benedikt XVI. v liste žiada o odpustenie v kauze sexuálneho zneužívania

Žaloba mieri proti kňazovi Petrovi H., Benediktovi, jeho následníkovi v pozícii mníchovského arcibiskupa Friedrichovi Wetterovi a ďalšiemu cirkevnému predstaviteľovi. Muž, ktorý si praje zostať v anonymite, mal podľa médií 11 až 12 rokov, keď mu mal kňaz ukazovať pornografiu a sexuálne ho zneužívať.

Pápež František zdraví stovky
Galéria fotiek (2)
Pápež František zdraví stovky ľudí na Námestí sv. Petra
Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini

Prípad by mohol byť precedensom v zúčtovaní so zneužívaním zo strany duchovných, ak by viedol k tomu, že sa možnou vinou cirkevných predstaviteľov bude prvýkrát zaoberať civilný súd, pripomína agentúra Reuters.

V januári zverejnená správa o zneužívaní v arcidiecéze v Mníchove a Freisingu v rokoch 1945 až 2019 viní Josepha Ratzingera - neskoršieho pápeža Benedikta XVI. - z toho, že v čase svojho pôsobenia na pozícii mníchovského arcibiskupa v štyroch prípadoch nezakročil proti duchovným.

Stretnutie emeritného pápeža Benedikta XVI. a pápeža Františka

Benedikt neskôr pripustil, že sa pri riešení prípadov sexuálneho zneužívania v čase, keď zastával túto pozíciu, stali chyby a požiadal o odpustenie. Jeho právnici však tvrdia, že nenesie žiadnu priamu vinu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články