Nedeľa, 26. jún 2022. Meniny má Adriána, zajtra Ladislav, Ladislava.

VIDEO Vznikla piata Orbánova vláda: Jej ministri zložili sľub

Viktor Orbán zložil sľub v maďarskom parlamente.Galéria fotiek (2)
Viktor Orbán zložil sľub v maďarskom parlamente.
Zdroj: SITA/Szilard Koszticsak/MTI via AP

BUDAPEŠŤ - Zložením sľubu ministrov v maďarskom Národnom zhromaždení vznikla v utorok oficiálne piata vláda premiéra Viktora Orbána. Ministrov na návrh predsedu vlády vymenovala prezidentka Katalin Nováková, informuje spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na spravodajský server origo.hu.


Pred zložením sľubu Orbán predstavil poslancom parlamentu ministrov svojej vlády, zdôvodnil ich výber a prezentoval ich úlohy. Premiér v následnom prejave zdôraznil, že kabinet nebude mať ľahkú úlohu, pretože sa ešte ani neskončila koronavírusová pandémia, v susednej krajine zúri vojna a Maďarsko sa nemôže spoliehať na pomoc z Európskej únie. Zdôraznil však, že vládnuca strana získala v parlamentných voľbách rekordnú podporu voličov.

Viktor Orbán zložil sľub
Galéria fotiek (2)
Viktor Orbán zložil sľub v maďarskom parlamente.
Zdroj: SITA/Szilard Koszticsak/MTI via AP

Na poste vicepremiéra zostal Zsolt Semjén, agrárny rezort povedie István Nagy, ministrom vnútra je opäť Sándor Pintér. János Lázár sa stal ministrom výstavby a investícií, novým ministrom obrany je Kristóf Szalay-Bobrovniczky. Rezort justície naďalej bude riadiť Judit Vargová a o vedenie ministerstva kultúry a inovácií požiadal Orbán Jánosa Csáka. Rezort vonkajších ekonomických vzťahov a zahraničných vecí povedie staronový šéf diplomacie Péter Szijjártó, ktorý bude zodpovedný aj za dostavbu atómovej elektrárne v Paksi.

Ministrom premiérovej kancelárie zostáva Antal Rogán a na čele úradu vlády bude aj naďalej minister Gergely Gulyás. Mihály Varga zostáva na čele rezortu financií, ministerstvo technológií a priemyslu povedie László Palkovics. Mártona Nagya poveril premiér riadením rezortu hospodárskeho rozvoja a Tibor Navracsics bude riadiť územný rozvoj a využitie únijných zdrojov.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články