Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Nevyšlo to ani na tretí pokus: Iracký parlament si nezvolil prezidenta

Voľby nového prezidenta v Iraku
Voľby nového prezidenta v Iraku (Zdroj: SITA/AP Photo/Hadi Mizban)

BAGDAD - Zákonodarcom irackého parlamentu sa v stredu nepodarilo ani na tretí pokus zvoliť nového prezidenta krajiny. Dôvodom bol nedostatočný počet prítomných poslancov. Informovala o tom agentúra AFP.

"Parlament prerušil zasadnutie až do odvolania," informovalo tlačové oddelenie parlamentu bez udania nového termínu voľby. Nemenovaný parlamentný zdroj uviedol, že v stredu bolo v parlamente prítomných len 178 z celkovo 329 zákonodarcov. Pre zvolenie prezidenta je v parlamente potrebné dvojtretinové kvórum. Rovnako ako predchádzajúce dva pokusy obsadiť post hlavy štátu (minulú sobotu a 7. februára) aj stredajšie zasadnutie bojkotoval veľký šiitský koaličný blok v parlamente.

Ani pol roka po októbrových parlamentných voľbách Irak stále nemá nového prezidenta ani premiéra, vďaka čomu sa krajina nachádza v stave politickej paralýzy, všíma si AFP. Funkciu prezidenta, ktorý zvolením získava štvorročný mandát, na základe dohovoru zastáva vždy príslušník kurdskej menšiny. Prezident po svojom zvolení následne vymenuje predsedu vlády. V súčasnosti tento post zastáva Mustafa Kázimí.

Spomedzi 40 prezidentských kandidátov sú považovaní za favoritov úradujúci prezident a člen Vlasteneckého zväzu Kurdistanu (PUK) Barham Sálih a Rebar Ahmed z Kurdskej demokratickej strany (KDP), ktorá je rivalom PUK.

Viac o téme: VoľbyPrezidentIrakParlament
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu