Pondelok, 4. júl 2022. Meniny má Prokop, zajtra Cyril, Metod.

Taliban a Daeš sú podozriví z najmenej 100 mimosúdnych popráv

Radikálne hnutie TalibanGaléria fotiek (2)
Radikálne hnutie Taliban
Zdroj: SITA/AP Photo/Rahmat Gul, File

NEW YORK - Najmenej 100 mimosúdnych popráv bývalých štátnych zamestnancov vykonali v Afganistane v období od prevzatia moci radikálnym hnutím Taliban, vyplýva z údajov, ktoré Organizácia Spojených národov (OSN) považuje za vierohodné. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.


Viac než dve tretiny týchto popráv boli údajne vykonané priamo de facto úradmi alebo ich spojencami, uvádza sa v internej správe generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa pre Bezpečnostnú radu OSN (BR OSN). Džihádisti z miestnej odnože organizácie Islamský štát (IS), známej pod názvom Islamský štát - Chórasán (IS-K), sú podozriví z vykonania viac než 50 takýchto zabití, vyplýva zo správy.

OSN cituje tvrdenia, ktoré sa považujú za vierohodné a pochádzajú od misie OSN v Afganistane v období od polovice augusta minulého roka od bývalých vládnych predstaviteľov, bezpečnostných síl a vojenského personálu. "Útokom, ponižovaniu, obťažovaniu, svojvoľnému zatýkaniu, zlému zaobchádzaniu a zabíjaniu" počas uplynulých mesiacov v Afganistane čelilo aj množstvo ľudskoprávnych aktivistov a novinárov, uvádza sa ďalej v správe.

Generálny tajomník OSN António
Galéria fotiek (2)
Zdroj: SITA/Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP

Deväť členov občianskych organizácií a dvaja zamestnanci médií boli podľa OSN zabití buď Talibanom, islamistami alebo neznámymi páchateľmi, píše DPA. Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol, že ťažká sociálno-ekonomická situácia v Afganistane sa môže vyriešiť, keď vládne hnutie Taliban nebude medzinárodne izolované. Rozvíjajúci sa a konštruktívny dialóg s hnutím označil Guterres za kľúčový. Zároveň navrhol novú štruktúru prítomnosti OSN v Afganistane, ktorá bude popri humanitárnej pomoci koordinovať aj politický vývoj, dodáva DPA.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články