Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

KORONAVÍRUS EMA schválila podávanie rôznych vakcín u tej istej osoby

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AP/Charlie Riedel, Liselotte Sabroe, Boris Roessler

AMSTERDAM - Európska agentúra pre lieky (EMA) vo svojom utorkovom vyhlásení schválila kombinovanie vektorových a mRNA vakcín proti covidu u jednotlivých osôb.


"Dôkazy zo štúdií heterologického očkovania naznačujú, že kombinácia vakcín založených na vírusových vektoroch a mRNA vakcín vytvára dobrú úroveň protilátok proti vírusu spôsobujúcemu ochorenie COVID-19 (SARS-CoV-2) a vyššiu imunitnú odpoveď na úrovni T-buniek než pri použití tej istej vakcíny (homologické očkovanie), či už ide o primárne očkovanie, alebo posilňovací režim," píše na svojej webovej stránke EMA.

Viac možností pre jednotlivé krajiny

Jednotlivé osoby vo výskume dobre znášali heterologické očkovanie, zdôrazňuje lieková agentúra. "Použitie vakcíny na báze vírusového vektora ako druhej dávky v programe primárneho očkovania, ako aj požitie dvoch rozličných mRNA vakcín je menej preskúmané," priznáva EMA.

EMA spoločne s Európskym centrom pre kontrolu chorôb (ECDC) pripomenula, že takáto stratégia poskytne jednotlivým krajinám viac možností v podávaní vakcín, napríklad v prípade momentálnej nedostupnosti konkrétnej očkovacej látky.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články