Nedeľa, 17. október 2021. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

O múre proti migrantom v Poľsku za 353 miliónov eur sa bude hlasovať vo štvrtok

Aktuálna situácia na hraniciach Poľska s Bieloruskom
Aktuálna situácia na hraniciach Poľska s Bieloruskom
Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski
13.10.2021 21:52

VARŠAVA - Poľská vláda chce postaviť múr proti migrantom na hraniciach s Bieloruskom, ktorý bude stáť zhruba 353 miliónov eur. Informovala o tom agentúra PAP. V stredu večer mal projekt odobriť tamojší parlament. Hlasovanie však odložili na štvrtok. Podľa portálu Onet.pl to oznámil podpredseda Sejmu Wlodzimierz Czarzasty.


Podľa agentúry PAP sa vládny návrh dostal pod ostrú paľbu opozičných poslancov. "Niet pochýb o tom, že tieto milióny budú vynaložené, ale nebude to mať žiadny veľkolepý efekt. Skúsenosti z iných krajín nám ukazujú, že tento druh ochrany nie je dokonalý," povedala v Sejme poľská opozičná poslankyňa a bývalá ministerka školstva Joanna Kluziková-Rostkowská.

Aktuálna situácia na hraniciach
Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski

Minister vnútra Mariusz Kaminski však tvrdí, že výstavba stabilnej a vysokej bariéry vybavenej monitorovacím systémom a detektormi pohybu zabráni prílevu migrantov z tretích krajín. Varšava plánuje múrom nahradiť provizórny plot z ostnatého drôtu. Na výstavbu trvalej bariéry má dohliadať poľská pohraničná stráž.

Poľskí vojaci začali na hranici s Bieloruskom koncom augusta stavať dva a pol metra vysoký plot z ostnatého drôtu v snahe zastaviť bezprecedentný prílev nelegálnych migrantov z Bieloruska. Hovorkyňa poľskej pohraničnej stráže začiatkom týždňa uviedla, že poľskú hranicu prekročil počas uplynulého víkendu rekordný počet migrantov.


Galéria

Aktuálna situácia na hraniciach Aktuálna situácia na hraniciach

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články