Pondelok, 24. január 2022. Meniny má Timotej, Timon, Tímea, zajtra Gejza.

Tvrdé slová federácie novinárov: CIA údajne plánovala únos a vraždu novinára

Súd odmietol odložiť pojednávanie o vydaní Assangea do USAGaléria fotiek (1)
Súd odmietol odložiť pojednávanie o vydaní Assangea do USA
Zdroj: SITA/AP Photo/Frank Augstein, File

BRUSEL - Príslušníci americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) počas vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa plánovali únos a vraždu novinára a zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea, keď sa ukrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Informovala o tom v pondelok na svojej webovej stránke Medzinárodná federácia novinárov (IFJ).


Ak by sa tieto plány potvrdili, išlo by o vážne ohrozenie slobody tlače, zdôrazňuje IFJ. Viac ako 30 bývalých predstaviteľov americkej vlády v správe zverejnenej spravodajským portálom Yahoo News uviedlo, že CIA plánovala Assangea zavraždiť. Dôvodom boli obavy z jeho možného úteku z ekvádorského veľvyslanectva v Londýne do Ruska.

Plán počítal s "možnou prestrelkou s agentmi Kremľa v uliciach Londýna, zámernou zrážkou s Assangeovým vozidlom či streľbou do pneumatík lietadla, aby mu zabránili vzlietnuť". Assangea v súčasnosti zadržiavajú v londýnskej väznici Belmarsh. Umiestnili ho tam po tom, ako bol v apríli roku 2019 zatknutý po takmer siedmich rokoch strávených na veľvyslanectve Ekvádora.

Ekvádorské úrady mu poskytli azylovú ochranu a možnosť vyhnúť sa vydaniu britskými orgánmi do Švédska v súvislosti s údajným sexuálnym deliktom. Priestory ambasády nikdy neopúšťal a polícia ho nakoniec prišla zatknúť, keď mu Ekvádor azyl zrušil.

USA sa snažia dosiahnuť jeho vydanie a postaviť pred súd za zverejnenie tajných amerických diplomatických správ, ktoré sa týkajú zločinov USA počas vojen v Afganistane a Iraku. Assangeovi hrozí súhrnný trest 175 rokov odňatia slobody. IFJ opakovane žiadala, aby Assangea zbavili obvinení, zastavili proces jeho vydania do USA a okamžite ho prepustili.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR/VIDEO: Youtube/ CBS Mornings Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články