Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Láva zo sopky v Španielsku sa blíži k moru: Ohrozuje aj sídla na ostrove!

Láva zo sopky na ostrove La PalmaGaléria fotiek (4)
Láva zo sopky na ostrove La Palma
Zdroj: SITA/Europa Press via AP

MADRID - Láva vytekajúca zo sopky La Cumbre Vieja na ostrove La Palma po nedeľňajšom výbuchu postupuje smerom k moru a ohrozuje tamojšie osídlenia. Informoval o tom v utorok na svojej webovej stránke denník El País.


Na ostrove v noci na utorok zaznamenali štyri zemetrasenia s magnitúdou do 3,8. Na sopke sa podľa úradov vytvoril ďalší otvor, cez ktorý uniká láva. Vyžiadalo si to evakuáciu ďalších ľudí z oblasti v okolí obce El Paso. Celkovo už evakuovali viac ako 5500 osôb. Láva, ktorá sa približuje k moru, zničila 166 domov a takisto ohrozuje aj ďalšie sídla na ostrove, píše El Mundo. Jej pohyb sa však podľa úradov spomalil.

Láva zo sopky v
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/Europa Press via AP

Vulkanológ José Mangas upozornil na možné preniknutie lávy do mora. V takom prípade by nastalo vyparovanie morskej vody a do ovzdušia by sa uvoľnili škodlivé plyny, čo by podľa jeho slov predstavovalo nebezpečenstvo pre obyvateľov ostrova.

Na sopke sa vytvorili
Galéria fotiek (4)
Zdroj: SITA/AP/Jonathan Rodriguez

Predseda španielskej opozičnej Ľudovej strany (PP) Pablo Casado sa v stredu chystá navštíviť ostrov La Palma. Španielsky premiér Pedro Sánchez zo Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) oblasti postihnuté katastrofou navštívil v pondelok. La Palma leží v severozápadnej časti Kanárskych ostrovov, ktoré tvoria jedno zo 17 španielskych autonómnych spoločenstiev. Tento ostrov má približne 83.400 obyvateľov.

Na sopke La Cumbre
Galéria fotiek (4)
Zdroj: greb Twitter/RTVC

Láva zo sopky v Španielsku sa blíži k moru: Ohrozuje aj sídla na ostrove!

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články