Pondelok, 24. január 2022. Meniny má Timotej, Timon, Tímea, zajtra Gejza.

KORONAVÍRUS Cestovanie bude oddnes jednoduchšie: USA zrušia obmedzenia pre zaočkovaných

Ilustračné fotoGaléria fotiek (3)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

WASHINGTON - Spojené štáty od novembra zrušia obmedzenia vstupu na svoje územie pre plne zaočkovaných cestujúcich z Európskej únie a Británie. Informovala o tom v pondelok televízia CNN s odvolaním sa na svoje zdroje.


Biely dom sa má k záležitosti vyjadriť ešte v priebehu pondelka. Informáciu priniesol ako prvý britský denník Financial Times. Ako pripomína CNN, zrušenie obmedzení pre plne zaočkovaných cestujúcich poteší tisíce Európanov, ktorí majú príbuzných v USA a pre covidové obmedzenia sa s nimi nemohli stretnúť od začiatku pandémie.

Podľa americkej televízie ide o ústretový krok zo strany administratívy prezidenta Joea Bidena s cieľom napraviť pošramotené vzťahy s EÚ okrem iného v súvislosti so stiahnutím vojsk z Afganistanu. Vzťahy medzi Washingtonom a Parížom zase narušilo minulotýždňové rozhodnutie austrálskej vlády odstúpiť od zmluvy na dodávku francúzskych ponoriek a namiesto toho nadviazať partnerstvo s USA a Britániou. Uvoľnenie reštrikcií pomôže aj firmám podnikajúcim v cestovnom ruchu, ktoré za týmto účelom výrazne lobovali u americkej vlády.

Prvé obmedzenia zaviedli USA pod vedením Trumpa

Prvé obmedzenia pre vstup do krajiny zaviedli USA pod vedením prezidenta Donalda Trumpa pre cestujúcich z Číny, a to ešte v januári 2020. Neskôr na zoznam pridali aj štáty Schengenského priestoru, Brazíliu, Juhoafrickú republiku a Indiu. Uzavreli aj hranice s Kanadou a Mexikom.

Bývalý prezident Donald Trump
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA (AP Photo/LM Otero, File)

Trumpov nástupca Biden ponechal v platnosti zákaz vstupu do krajiny pre cestujúcich z EÚ, ktorých cestu úrady nekvalifikovali ako nevyhnutnú. Ako dôvod pritom uvádzal šírenie nákazlivejšieho koronavírusového variantu delta. So situáciou však čoraz častejšie vyjadrovali nespokojnosť viacerí európski lídri, poukazujúc, že ich krajinám sa podarilo potlačiť nákazu rozsiahlym očkovaním. Okrem toho, obmedzenia zo strany USA sa netýkali niektorých krajín s horšou epidemiologickou situáciou.

EÚ otvorila svoje hranice pre Američanov v júni, avšak v auguste opätovne vyradila Spojené štáty zo zoznamu bezpečných krajín, ktorých občania sa nemusia podrobiť karanténe alebo testovaniu. Podľa CNN k tomu prispel fakt, že USA sa v tomto ohľade nesprávali recipročne.

Vstup do Vatikánu bude povolený len s covidpasom

Do Vatikánu budú mať od 1. októbra vstup povolený len osoby s tzv. covidovým pasom. Oznámila to v pondelok Svätá stolica, píše agentúra DPA. Každý obyvateľ, pracovník či návštevník Vatikánu sa bude musieť preukázať potvrdením o očkovaní proti koronavírusu, aktuálnym negatívnym testom alebo prekonaním ochorenia COVID-19.

Vatikán bude okrem vlastného "zeleného pasu" uznávať i covidový certifikát EÚ či iné zahraničné preukazy. Tie budú pri vstupe kontrolovať príslušníci vatikánskej polície. Výnimky z nových pravidiel budú platiť len v prípade účasti veriacich na omšiach a liturgických slávnostiach vo Vatikáne, na ktorých však bude potrebné dodržiavať stanovené hygienické pravidlá. Nariadenie Pápežskej komisie pre Vatikánsky mestský štát nasledovalo na podnet pápeža Františka, ktorý vyzval na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia miestnych obyvateľov.

Pápež František
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Medichini

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články