Štvrtok, 28. október 2021. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

VIDEO Smutný pohľad na zničené lesy: Toto je posledná šanca na záchranu vzácnych stromov

Obrovské požiare v Kalifornii neutíchajú
Obrovské požiare v Kalifornii neutíchajú
Zdroj: SITA/AP Photo/Noah Berger
17.09.2021 08:40

LOS ANGELES - Najväčšie stromy sveta, sekvoje v americkom štáte Kalifornia, museli tento týždeň zabaliť do ohňovzdorných prikrývok, aby ich ochránili pred rozsiahlymi požiarmi. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.


Vzácne, tisícky rokov staré sekvojovce dočasne dostali hliníkové ochranné obaly, aby v prípade ohrozenia odolali plameňom. Medzi stromami v Národnom parku Sequoia tiež preventívne rozmiestnili hasičské vozidlá. "Naozaj chceme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme mohli ochrániť tieto 2000 a 3000-ročné stromy," uviedla predstaviteľka parku Christy Brighamová.

Požiare horia už od začiatku septembra

Státisíce hektárov lesov už zhoreli v Kalifornii počas tohtoročného obdobia požiarov, píše AFP. Vedci tvrdia, že za roky trvajúcim suchom a stúpajúcimi teplotami, v dôsledku ktorých je región stále viac ohrozený ničivými požiarmi, stojí globálne otepľovanie.

Obrovské požiare v Kalifornii
Zdroj: SITA/AP Photo/Noah Berger

Približne 500 hasičov bojovalo aj vo štvrtok s dvoma požiarmi v oblasti Giant Forest, časti parku Sequoia, kde sa nachádza päť z najvyšších stromov sveta. Je medzi nimi aj vôbec najvyšší strom generála Shermana, ktorý má výšku takmer 84 metrov a maximálny priemer 11 metrov.  

Oba požiare vznikli 10. septembra, zrejme v dôsledku zásahov bleskov, a zničili už vyše 3700 hektárov lesných porastov.

Obrovské požiare v Kalifornii
Zdroj: SITA/AP Photo/Noah Berger

Veľké požiare môžu sekvoje úplne zničiť

Obrovské stromy v časti Giant Forest v Národnom parku  Sequoia sú veľkým lákadlom pre turistov z celého sveta, pripomína agentúra AFP. Menšie požiare zväčša neohrozujú sekvoje, ktoré sú chránené hrubou kôrou - naopak, pomáhajú im rozmnožovať sa, keďže za pomoci tepla sa im zo šišiek uvoľňujú semená, píše AFP. Rozsiahlejšie požiare, ktoré ničia západ Spojených štátov, sú však pre nich nebezpečné, píše AFP.

Obrovské požiare v Kalifornii
Zdroj: SITA/AP Photo/Noah Berger


Galéria

Obrovské požiare v Kalifornii Obrovské požiare v Kalifornii Obrovské požiare v Kalifornii Obrovské požiare v Kalifornii

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/ Bloomberg Quicktake: Now,

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články