Pondelok, 27. september 2021. Meniny má Cyprián, zajtra Václav.

Vyostrenie vzťahov medzi krajinami: USA musí do septembra opustiť 24 ruských diplomatov

Veľvyslanec Ruskej federácie v USA Anatolij Antonov
Veľvyslanec Ruskej federácie v USA Anatolij Antonov
Zdroj: Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku
03.08.2021 06:06

WASHINGTON - Vláda Spojených štátov odovzdala Rusku zoznam 24 ruských diplomatov, ktorí musia do 3. septembra opustiť USA. Pre časopis The National Interest to uviedol ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov, v pondelok informovali portál Meduza.io a agentúra AP.


Podľa Antonova všetci ruskí diplomati odídu bez toho, aby za nich našli náhradu, pretože "Washington náhle sprísnil proces získavania víz". Ide o jedno z posledných opatrení, ktoré obe strany prijali v súvislosti s vyostrením vzťahov medzi oboma krajinami. Tento krok prichádza len krátko po tom, ako USA oznámili, že prepustia takmer 200 ruských zamestnancov zo svojej diplomatickej misie v Rusku.

Antonov zároveň v rozhovore uviedol, že situácia sa na veľvyslanectvách oboch krajín nezlepšila ani po júnovom summite ruského prezidenta Vladimira Putina a prezidenta USA Joea Bidena. Práve na tomto summite sa Putin s Bidenom dohodli na návrate svojich veľvyslancov späť do Ruska a USA, kedže pre napäté vzťahy krajiny svojich veľvyslancov na istý čas povolali späť do vlasti na konzultácie.

Rusko a USA si v apríli navzájom vyhostili po 10 diplomatov po tom, ako Spojené štáty zaviedli nové sankcie proti Rusku v súvislosti so zasahovaním do volieb v USA. Ruská vláda v máji tiež oficiálne zaradila USA a Česko na zoznam "nepriateľských štátov". Obe krajiny majú zároveň zakázané zamestnávať ruských občanov na prácu vo svojich diplomatických misiách. Tento zákaz začal platiť 1. augusta a USA boli preto nútené zo svojej misie prepustiť 182 ruských zamestnancov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články