Pondelok, 20. september 2021. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

KORONAVÍRUS EÚ dostane od Moderny ďalších 40 miliónov dávok vakcíny

Vakcína od americkej spoločnosti Moderna
Vakcína od americkej spoločnosti Moderna
Zdroj: TASR/Hendrik Schmidt/dpa-Zentralbild/dpa, dpa-Bildfunk
31.07.2021 10:37

HAAG - Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok oznámila, že Európska únia by do októbra mala dostať ďalších 40 miliónov dávok vakcíny od americkej spoločnosti Moderna, informovala agentúra AFP. Moderna navyšuje výrobu v dvoch nových zariadeniach v USA.


EMA v júni súhlasila, aby zariadenia v amerických štátoch Massachusetts a New Hampshire vyrábali prísady potrebné pre vakcínu používanú v Európe. Európska agentúra pre lieky vtedy odhadovala, že tieto dve zariadenia dokážu každý mesiac vyrobiť dodatočné dva milióny liekoviek pre potreby trhu EÚ.

EMA však v piatok uviedla, že schválila navýšenie výroby v týchto zariadeniach, čo by malo mať "výrazný účinok na dodávky vakcíny Spikevax" od spoločnosti Moderna.

"Americký dodávateľský reťazec v treťom štvrťroku 2021 podľa odhadov na európsky trh dodá 40 miliónov dávok," uviedla EMA.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok oznámila, EÚ dosiahla v utorok svoj cieľ podať do konca júla 70 percentám svojich dospelých obyvateľov aspoň jednu dávku vakcíny proti ochoreniu SARS-CoV-2. Plne zaočkovaných je 57 percent obyvateľstva. Von der Leyenová však takisto upozornila na nebezpečenstvo súvisiace s variantom delta.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články