Utorok, 3. august 2021. Meniny má Jerguš, zajtra Dominik, Dominika.

V dovolenkovej destinácii stúpa počet prípadov KORONAVÍRUSU: Viac ako 80% je nezaočkovaných

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/AFP
21.07.2021 19:23

MADRID - Veľkú väčšinu nových prípadov ochorenia COVID-19 v Španielsku za posledných päť týždňov zistili medzi nezaočkovanými ľuďmi. V utorok o tom informoval britský denník The Guardian s odvolaním sa na španielsku ministerku zdravotníctva Carolinu Dariasovú.


Iba 5,5 percenta nových prípadov covidu v rámci spomínaného obdobia bolo zistených medzi ľuďmi, ktorí boli úplne zaočkovaní, uviedla ešte v pondelok Dariasová. Dodala, že 11,4 percenta ľudí bolo čiastočne zaočkovaných a 83,1 percenta nebolo zaočkovaných. "Musíme pokračovať v tempe očkovania, ktoré sme dosiahli," povedala ministerka na tlačovej konferencii. "To mám dáva dôležitý stupeň ochrany, ktorý nám umožňuje vychutnávať si leto," doplnila.

Počet nových prípadov nákazy za deň v Španielsku plynulo stúpa už od konca júna, pričom 14-dňová incidencia na 100.000 obyvateľov vzrástla v utorok na 622,4 ochorení. Krajina so 46,9 milióna obyvateľov zatiaľ hlásila celkovo takmer 4,2 milióna prípadov infekcie koronavírusom a 81.148 úmrtí.

Španielsko je v očkovaní obyvateľstva treťou najrýchlejšou krajinou na svete, ako uvádza databáza Our World Data - zaostáva iba za Kanadou a Spojeným kráľovstvom. Úplne zaočkovaných je 51,3 percenta Španielov a čiastočne je zaočkovaných najmenej 62,1 percenta, napísal denník Guardian.

Chcú obmedziť nočný život  

Počty nakazených koronavírusom na španielskom ostrove dovolenkárov Malorka neustále rastú, čo donútilo úrady uvažovať nad zavedením obmedzení v zábave turistov. V stredu o tom informovala tlačová agentúra DPA. Podľa španielskeho ministerstva zdravotníctva počet nových prípadov nákazy na 100.000 obyvateľov za sedem dní bol v utorok neskoro večer 335. V predchádzajúci deň bol tento údaj 310. Minulý týždeň v piatok to bolo 270 nakazených.

V ohnisku nákazy v Katalánsku, v obľúbenej turistickej destinácii Barcelona, však tieto čísla prvýkrát mierne klesli. Počet prípadov na 100.000 obyvateľov za posledných sedem dní (incidencia) klesol z pondelkových 612 na utorkových 579. Tento údaj pre celé Španielsko bol 327. Regionálna vláda španielskych Baleárskych ostrov, kam patrí okrem Malorky aj Menorka, Ibiza a Formentera, chce už od blížiaceho sa víkendu prísne obmedziť nočný život - dôvodom je prudký nárast nakazených koronavírusom, najmä medzi mladými, väčšinou ešte nezaočkovanými ľuďmi.

Zabrániť treba predovšetkým takzvaným botellónes, teda večierkom konaným vonku a s množstvom alkoholu, čo sa dá dosiahnuť zatvorením pláží a parkov od 01.00 h do 06.00 h. V tomto čase budú povolené len stretnutia ľudí z tej istej domácnosti. Týmto opatreniam však ešte musia dať zelenú súdy, čo sa nepokladá za isté.

V severošpanielskom regióne Navarra, kde bola sedemdňová incidencia takmer 537 nakazených na 100.000 obyvateľov, tamojší súd v utorok zamietol žiadosť regionálnej vlády o zavedenie zákazu nočného vychádzania. V regiónoch Katalánsko a Valencia to však predtým súdy povolili.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články