Sobota, 24. júl 2021. Meniny má Vladimír, zajtra Jakub.

KORONAVÍRUS Trajektória pandémie v Afrike je veľmi znepokojujúca: Môže to ovplyvniť celý svet

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Jerome Delay, file
18.06.2021 21:25

ŽENEVA - Náhly nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v niektorých častiach Afriky mohlo spôsobiť nerovnomerné rozdeľovanie vakcín na celom svete, uviedla v piatok podľa agentúry AFP Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).


Krízový koordinátor WHO Mike Ryan na brífingu v Ženeve spresnil, že počet infikovaných sa minulý týždeň v Libérii, Zambii, Zimbabwe a Rwande zdvojnásobil. Podľa neho je to dôsledok súčasného nespravodlivého rozdelenia vakcín a konštatoval, že "trajektória (pandémie) je veľmi znepokojujúca".

Ryan pripomenul, že proti covidu bola v Afrike napriek opakovaným výzvam WHO očkovaná iba veľmi malá časť populácie. "Za túto nerovnosť zaplatíme vysokú cenu," varoval Ryan. Dodal, že je "veľmi predčasné predpokladať, že ďalšia vlna pandémie v Afrike bude len prehánka, a nie búrka".

Varoval tiež zvyšok sveta, aby si nemyslel, že ďalšia vlna pandémie sa bude podobať na predchádzajúce. "Každá vlna je jedinečná," uviedol a dodal, že to záleží od sezóny, variantu vírusu a intenzity prenosu nákazy.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články