Sobota, 24. júl 2021. Meniny má Vladimír, zajtra Jakub.

KORONAVÍRUS Británia hlási obrovské počty infikovaných: Premnožený delta variant, nepomáha ani očkovanie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Rajanish Kakade
17.06.2021 06:55

LONDÝN - Británia v stredu hlásila viac ako 9000 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od februára tohto roku. Informovala o tom televízia Sky News s odvolaním sa na údaje britskej vlády.


Odborníci sú v pozore: V tejto časti sveta sa šíri nový variant KORONAVÍRUSU lambda!

Počet infikovaných v Spojenom kráľovstve aktuálne napriek rozsiahlej zaočkovanosti opäť narastá v súvislosti so šírením tzv. delta variantu koronavírusu, predtým známeho pod označením indický variant, keďže bol po prvý raz zaznamenaný v Indii. Počet úmrtí sa drží na nízkej úrovni.

Za posledných 24 hodín v Británii pribudlo 9055 potvrdených prípadov nákazy a deväť úmrtí. Počet novoinfikovaných je najvyšší od 25. februára, keď v krajine zaznamenali 9985 nakazených. Britská vláda s ohľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu tento týždeň rozhodla, že posunie termín plánovaného ďalšieho uvoľnenia protipandemických opatrení v Anglicku o štyri týždne: z 21. júna na 19. júla. Premiér Boris Johnson sa pred poslancami parlamentu odmietol zaručiť, že počas zimy alebo jesene nedôjde k opätovnému sprísneniu reštrikcií.

Prvou dávkou vakcíny proti covidu už bolo v Spojenom kráľovstve zaočkovaných viac ako 42 miliónov ľudí. Obe dávky dostalo už vyše 30 miliónov. Momentálne sa už môžu na očkovanie registrovať mladí ľudia vo veku 21 a 22 rokov.

Variant delta sa už v krajine stal dominantnou mutáciou koronavírusu SARS-CoV-2, keď predstihol aj tzv. britský (alfa) variant. Delta variant už v súčasnosti v Británii predstavuje vyše 90 percent spomedzi nových prípadov nákazy. Podľa expertov je delta variant zhruba o 60 percent nákazlivejší než britská mutácia a je tiež odolnejší voči existujúcim vakcínam. Ochrana sa pomerne výrazne znižuje v prípade osôb zaočkovaných prvou dávkou vakcíny, po druhej dávke bol zaznamenaný len malý pokles účinnosti.

Zlé je na tom aj Anglicko, prípady tam stúpajú

Počet prípadov ochorenia COVID-19 v Anglicku "exponenciálne stúpa" a posledné odhady určujú reprodukčné číslo na 1,44, informuje vo štvrtok britská stanica Sky News. Infekcie medzi 3. májom a 7. júnom stúpli o 50 percent v súčinnosti s nárastom výskytu tzv. variantu delta, ktorý prvýkrát objavili v Indii a ktorý sa medzičasom stal v Británii dominantným. Indický variant v súčasnosti tvorí 90 percent prípadov koronavírusu v krajine.

Počet prípadov ochorenia COVID-19 sa zdvojnásobuje každých 11 dní, vyplýva zo štúdie vedcov elitnej londýnskej univerzity Imperial College London. Z údajov tiež vyplýva, že infikovaný bol jeden zo 670 ľudí s najvyššou prevalenciou na severozápade krajiny.

Podľa profesora v odbore dynamiky nákazlivej choroby Stephena Rileyho zo spomínanej univerzity je exponenciálny rast v rozšírení poháňaný nákazou medzi mladšími ľuďmi. Štúdia ukázala, že prevalencia je vyššia u vekovej kategórie od piatich do 12 rokov, ako aj u mladších dospelých vo veku od 18 do 24 rokov. Počet infikovaných v týchto vekových kategóriách je zhruba päťkrát vyšší než u ľudí nad 65 rokov, ktorí sú plne zaočkovaní proti koronavírusu.

"Kľúčovou záležitosťou, na ktorú tu musíme poukázať, je, že sa nachádzame vo veľmi odlišnej časti epidémie v Británii a je veľmi ťažké predpovedať trvanie exponenciálnej fázy," podotkol Riley. Ako dodal, napriek tomu, že v súčasnosti je v spoločnosti značná imunita, nezabraňuje to exponenciálnemu rastu a vedci sa domnievajú, že rozšírenie vakcinácie "by malo podstatne pomôcť znížiť celkový rast epidémie".

Občania vo vekovej kategórie 21 a 22 rokov sa môžu v Británii zaočkovať proti koronavírusu od stredy a podľa očakávania sa k nim koncom týždňa pridajú vekové kategórie 18 až 20 rokov, uzatvára Sky News.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/Reuters/Sky News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články