Utorok, 21. september 2021. Meniny má Matúš, zajtra Móric.

VIDEO Najdlhší boj s KORONAVÍRUSOM: Muž (72) trpel infekciou rekordných desať mesiacov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Luca Bruno
28.06.2021 12:10

LONDÝN - Sedemdesiatdvaročný Brit Dave Smith sa po rekordných desiatich mesiacoch boja s koronavírusom vyliečil a po 42 pozitívnych PCR testoch sa konečne dočkal prvého negatívneho. Médiám porozprával o bitke s chorobou, počas ktorej schudol skoro 60 kg, sedemkrát skončil v nemocnici a pripravoval sa na smrť. Podľa denníka The Guardian ide zatiaľ o najdlhší zdokumentovaný prípad infekcie vírusom SARS-CoV-2.


"Kedykoľvek sa mi priťažilo, tak naozaj poriadne, bol som na smrteľnej posteli. Moja žena už päťkrát začínala pripravovať môj pohreb. V jednej chvíli som bol pripútaný na lôžko dva alebo tri mesiace v kuse. Manželka ma musela umývať a holiť, pretože už som nedokázal vstať," opisuje Smith. Bývalý inštruktor autoškoly z Bristolu sa nakoniec zotavil po podaní lieku Regeneron, ktorým lekári liečili aj bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

VIDEO Najdlhší boj s
Zdroj: Youtube/BBC News

Prvý pozitívny test na koronavírus mal vlani v máji, keď po prvýkrát skončil v nemocnici s kašľom a horúčkou. Potom musel byť hospitalizovaný aj v auguste, septembri, októbri a v decembri. U Davea nezabrala ani liečba remdesivirom, účinné ale bolo nasadenie zmesi protilátok. Negatívneho testu sa dočkal po 305 dňoch nákazy. Odborníci z Bristolu sa chystajú jeho prípad prezentovať na júlovej lekárskej konferencii. Zatiaľ totiž nepoznajú človeka, ktorý by s koronavírusovou infekciou zápasil dlhšie.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK
VIDEO: Youtube/BBC News

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články