Štvrtok, 23. september 2021. Meniny má Zdenka, zajtra Ľuboš, Ľubor.

Pásmo Gazy muselo pozastaviť testovanie na koronavírus: Izraelské nálety vyradili laboratórium

Ľudia sledujú trosky zničenej kliniky zdravotnej starostlivosti v blízkosti ministerstva zdravotníctva v Gaze po izraelskom nálete na horné poschodia budovy.
Ľudia sledujú trosky zničenej kliniky zdravotnej starostlivosti v blízkosti ministerstva zdravotníctva v Gaze po izraelskom nálete na horné poschodia budovy.
Zdroj: SITA/AP Photo/Adel Hana
18.05.2021 08:32

GAZA - Ministerstvo zdravotníctva palestínskeho pásma Gazy v pondelok oznámilo, že pozastavilo testovanie obyvateľstva na koronavírus SARS-CoV-2. Ako príčinu uviedlo, že hlavné laboratórium v enkláve museli dočasne zavrieť v dôsledku ostreľovania izraelskou armádou.


Správu o tom priniesol informačný portál al-Watan. Júsuf abú Riš, minister zdravotníctva v pásme Gazy, ovládanom hnutím Hamas, informoval, že hlavné koronavírusové laboratórium v Gaze prestalo fungovať kvôli škodám spôsobeným izraelským náletom, keď zásah dostala ulica, na ktorej sa objekt nachádza.

Ľudia sledujú trosky zničenej
Zdroj: SITA/AP Photo/Adel Hana

V palestínskej pobrežnej enkláve s dvoma miliónmi obyvateľov bolo od začiatku pandémie identifikovaných viac ako 100.000 nakazených. Nákaze podľahlo 983 ľudí. V súčasnosti v pásme Gazy evidujú asi 5000 aktívnych prípadov ochorenia na COVID-19. Zatiaľ čo Izraelu sa vďaka mohutnej očkovacej kampani podarilo vo veľkej miere dostať z pandémie, veľká väčšina obyvateľov Gazy ešte len čaká na možnosť dať sa zaočkovať.

Ľudia sledujú trosky zničenej
Zdroj: SITA/AP Photo/Adel Hana

Hovorca generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa v pondelok informoval, že OSN má správy o viac ako 38.000 vnútorne vysídlených osobách, ktoré sa nateraz uchýlili do 48 škôl prevádzkovaných v pásme Gazy Úradom OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA). Z ďalších viac ako 2500 ľudí sa stali bezdomovci, pretože ich domy boli zničené pri izraelských náletoch.

Podľa spolupracovníkov OSN priamo z terénu bolo v pásme Gazy poškodených 41 vzdelávacích zariadení - vrátane škôl, dvoch materských škôl, centra odborného výcviku UNRWA a stredoškolského zariadenia.

Zásobovanie elektrickou energiou v Gaze je momentálne problematické: elektrina je dispozícii v priemere len šesť až osem hodín denne, pričom sú vyradené aj mnohé elektrické vedenia, čo následne negatívne ovplyvňuje napr. aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti a ďalšie základné služby: dodávky pitnej a úžitkovej vody, funkčnosť kanalizácie a možnosti dezinfekcie, uviedol hovorca generálneho tajomníka OSN.

Americký prezident vyjadril podporu prímeriu medzi Izraelom a Hamasom

Americký prezident Joe Biden počas pondelňajšieho telefonátu s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom vyjadril podporu prímeriu v konflikte medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, uviedol Biely dom. "Prezident vyjadril podporu prímeriu a prediskutoval angažovanosť USA s Egyptom a ďalšími partnermi v tomto smere," citovala z vyhlásenia Bieleho domu agentúra DPA.

Joe Biden
Zdroj: SITA/AP Photo/Patrick Semansky

Biden zároveň "vyzval Izrael, aby vyvinul všetko úsilie na zabezpečenie ochrany nevinných civilistov", a "zopakoval svoju pevnú podporu právu Izraela brániť sa pred nevyberanými raketovými útokmi". Tlačová služba izraelskej armády vo svojej situačnej správe informovala, že palestínski radikáli z pásma Gazy v pondelok podvečer pokračovali v ostreľovaní izraelských regiónov susediacich s palestínskou enklávou.

Vzájomné ostreľovanie medzi frakciami v Gaze a izraelskou armádou trvá od 10. mája. Podľa posledných údajov bolo na izraelskej strane zabitých najmenej desať ľudí a ďalšie stovky boli zranené. Na palestínskej strane, iba v sektore Gaza, už počet obetí útokov izraelskej armády prekročil 200. Zranených bolo viac ako 1300 ľudí.


Galéria

Ľudia sledujú trosky zničenej Ľudia sledujú trosky zničenej Ľudia sledujú trosky zničenej Joe Biden Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Youtube/ABC News, FB/Israel Defense Forces

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články