Piatok, 25. jún 2021. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

Výborná správa! Táto vakcína vytvorila rovnako silné protilátky ako prekonaný KORONAVÍRUS

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
17.05.2021 22:05

PARÍŽ - Vakcína proti koronavírusu od farmaceutických spoločností Sanofi a GlaxoSmithKline (GSK) počas druhej fázy testovania vyvolala silnú imunitnú reakciu u všetkých dospelých účastníkov. Namerali im takmer rovnakú úroveň protilátok ako u tých, ktorí už ochorenie COVID-19 prekonali. V pondelok o tom informovala agentúra AP.


KORONAVÍRUS Prekvapivý výsledok štúdie: Táto vakcína zaberá lepšie po dlhšom období

Na druhej fáze testovania sa zúčastnilo 772 ľudí vo veku od 18 do 95 rokov. Výrobcovia vakcíny oznámili, že v najbližších týždňoch plánujú začať s poslednými fázami testovania a spustiť výrobu vakcíny. Očakávajú, že regulačné úrady schvália jej použitie ešte pred koncom roka 2021.

VIDEO Slovensko pozastavilo očkovanie vakcínou od AstraZenecy pre prvoočkovaných

"Vieme, že bude potrebných viacero vakcín, a to najmä z dôvodu nových mutácií vírusu. Stúpa tak dopyt po účinnej vakcíne, ktorú by bolo možné skladovať pri izbovej teplote," uviedol riaditeľ vakcinačného oddelenia Sanofi Thomas Triomphe.

Vakcína, ktorú spoločne vyvíjajú francúzska spoločnosť Sanofi a britská spoločnosť GSK, funguje na základe technológie rekombinantnej DNA. Jej vývoj sa však o niekoľko mesiacov spomalil po tom, ako v prvých fázach testovania nevyvolala dostatočne silnú imunitnú odozvu u starších ľudí. Spoločnosti plánujú do budúcnosti vyrobiť ročne až jednu miliardu dávok vakcíny. Zmluvu o jej dodávkach podpísali už s USA, Kanadou a niekoľkými rozvojovými krajinami.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: MZ SR, Topky

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články