Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Česi pátrajú po dvoch Rusoch: O koho ide? PROFILY Vladimír Putin z nich spravil hrdinov Ruska

Zdroj: Policie ČR
18.04.2021 22:35

PRAHA - Český premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu večer s odvolaním sa na bezpečnostné zložky hovoril o dôvodnom podozrení, že do výbuchu muničného areálu vo Vrběticiach boli zapojení príslušníci ruskej vojenskej tajnej služby GRU. Dvoch z nich, ktorí sú podozriví v prípade otravy Sergeja Skripaľa, hľadá polícia.


Česko kvôli tomu vyhostí 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako členovia ruských spravodajských služieb. Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) tiež oznámila, že pátra po dvoch mužoch s ruskými pasmi, ktorí sa v októbri 2014 pohybovali v Prahe, Moravskosliezskom a Zlínskom kraji v rovnakej dobe, kedy vybuchla munícia vo Vrběticiach.


Slovensko reaguje na VYHOSTENIE ruských diplomatov: Je to šokujúce! Potvrdzuje to aj naše zistenia


VIDEO Šéf diplomacie Ivan Korčok vyjadril Česku podporu, potvrdzuje to aj naše zistenia

Muži podozriví z otravy Skripaľa

Podľa fotografií i mien z pasov išlo o rovnakých dvoch mužov, ktorí sú podozriví z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julie v britskom Salisbury z roku 2018. Médiá týchto mužov už skôr identifikovali ako agentov vojenskej tajnej služby GRU Alexandra Miškina a Anatolija Čepigu. Podľa Ruska ide o civilistov.


AKTUÁLNE Rusko vracia úder: Vyhostili 20 zamestnancov českej ambasády v Moskve


Podozriví zachytení na kamere
Zdroj: SITA/Metropolitan Police via AP

Rusi ich vydať nemôžu

Rusko nemôže vydať dvoch ruských občanov Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, po ktorých česká polícia vyhlásila pátranie v súvislosti s výbuchom v muničnom areáli vo Vrběticiach v roku 2014. Agentúre Interfax to povedal nemenovaný, údajne dobre informovaný zdroj. 

Alexander Petrov a Ruslan
Zdroj: SITA/Metropolitan Police via AP

Ústava Ruskej federácie zakazuje vydanie ruských občanov obvinených z trestných činov na cudzom území, povedal spomínaný zdroj Interfaxu. Súčasne podľa neho ruské zákony umožňujú rozhodnúť o vydaní ruských občanov, ak "zahraničné vlády predložia materiály svedčiace o ich vine".

Alexander MIŠKIN alias Alexander Petrov

Podľa rôznych médií sa narodil 13. júla 1979 v zapadnutej obci Lojga na severe Ruska a až do konca 90. rokov žil s babičkou v rodnej dedine. Na začiatku nového tisícročia nastúpil na lekársku vojenskú akadémiu pre námorníctvo v Petrohrade. Študoval na 4. lekárskej fakulte a školu dokončil v roku 2003 alebo 2004. K rozviedke GRU sa dostal možno už počas štúdia, najneskôr však v roku 2010, kedy sa presťahoval do Moskvy a získal tajnú identitu.

Česi pátrajú po dvoch
Zdroj: Policie ČR

Miškin podľa investigatívneho webu Bellingcat v období 2011 až 2018 veľa cestoval pod falošným menom, a to predovšetkým na Ukrajinu a do moldavského separatistického regiónu Podnestersko. Na Ukrajine bol aj v roku 2013 počas protestov, ktoré viedli k pádu proruskej vlády v Kyjeve.

Anatolij ČEPIGA alias Ruslan Boširov

Plukovník rozviedky GRU Čepiga (narodil sa 5. apríla 1979) pochádza z obce Nikolajevka v Amurskej oblasti na Ďalekom východe. Podľa médií bojoval v konfliktoch v Čečensku a na Ukrajine.

Česi pátrajú po dvoch
Zdroj: Policie ČR

Obaja muži sa na území Česka podľa NCOZ pohybovali v čase od 11. do 16. októbra 2014. K prvému výbuchu v muničnom sklade vo Vrběticiach na Zlínsku pritom došlo 16. októbra, pri explózii zahynuli dvaja zamestnanci firmy, ktorí v ňom pracovali. Obaja muži sa vtedy preukazovali ruskými pasmi s menami Alexander Petrov a Ruslan Boširov, následne pasom Moldavska na meno Nicolai Popa a pasom Tadžikistanu na meno Ruslan Tabarov. 

Útok na Skripaľa

Mužom rovnakého výzoru s pasmi na meno Alexander Petrov a Ruslan Boširov pripisuje Británia útok jedom novičok na bývalého ruského tajného agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliu v britskom Salisbury v marci 2018. Rusko podiel na útoku na Skripaľa odmietlo. Prezident Vladimir Putin v septembri 2018 povedal, že ruské úrady oboch mužov poznajú, sú to civilisti a nie sú to žiadni zločinci. Obaja muži vtedy pripustili, že boli v osudných dňoch v Salisbury, ale ako turisti.

V októbri 2018 investigatívny web Bellingcat za prispenia ruského serveru The Insider týchto mužov identifikoval ako agentov vojenskej tajnej služby GRU Alexandra Miškina a Anatolija Čepigu. O Miškinovej identite písala aj skupina ruských blogerov Conflict Intelligence Team. K zisteniam ich priviedli verejne dostupné dokumenty o prevode osobného automobilu v roku 2017. Predajcom bol Anatolij Čepiga, kupcom Alexander Miškin.

Už v októbri 2018 povedal Radiožurnálu zdroj zo spravodajských služieb ČR, že dvaja Rusi, ktorých Británia vinila z otravy bývalého dvojitého agenta Skripaľa a jeho dcéry Julie, boli v októbri 2014 pod falošnou identitou v Česku. Podľa rovnakého zdroja bol v ČR v druhej polovici októbra 2014 i neskôr otrávený Sergej Skripaľ. Obaja agenti mali v Česku podľa britských médií sledovať Skripaľa, ktorý údajne odovzdával informácie českým tajným službám.

V kauze figuruje aj tretí muž

Podľa zdrojov ruského serveru Fontanka.ru z októbra 2018 figuruje v kauze otravy Sergeja Skripaľa a jeho dcéry ešte ďalší Rus, ktorý vystupoval ako Sergej Fedotov a navštívil v januári a februári 2014 ČR spoločne s ďalším podozrivým Rusom Alexandrom Petrovom alias Miškinom. Fedotovovo skutočné meno je podľa skupiny Bellingcat Denis Sergejev. The Insider a Bellingcat v roku 2019 napísali, že Fedotov navštívil v apríli 2015 tiež Bulharsko.

Česi pátrajú po dvoch
Zdroj: TASR/AP

Stalo sa tak v rovnakom čase, kedy bol otrávený miestny obchodník so zbraňami Emilijan Gebrev. Podobne ako Skripaľ aj on útok prežil. V oboch prípadoch bola podľa Bellingcat použitá nervovo paralytická látka typu novičok, ktorá sa v 70. a 80. rokoch minulého storočia vyrábala vo vtedajšom Sovietskom zväze.

Hrdinovia Ruska

Už v novembri 2014 boli Miškin aj Čepiga podľa Bellingcatu vyznamenaní titulom Hrdina Ruska. O vyznamenaní rozhodol zvláštnym dekrétom prezident Vladimir Putin. Vyznamenanie od prezidenta Miškin podľa ľudí zo svojho okolia dostal za "činnosť vzťahujúcu sa k okupácii Krymu alebo ku zvrhnutému ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovičovi", uviedol v roku 2018 Bellingcat.

Janukovič bol na Putinov pokyn počas protivládnych búrok v Kyjeve v roku 2014 tajne prepravený na Ruskom kontrolovaný Krym. Krátko po vyznamenaní sa Miškin, rovnako ako Čepiga, presťahoval do bytu v moskovskom mrakodrape za 350-tisíc dolárov. Byt nekúpil, bol mu podľa oficiálnych záznamov pridelený.

Česko ich chce vypočuť

Česká republika požiada podľa vicepremiéra Jána Hamáčka (ČSSD) Rusko o to, aby česká polícia mohla vypočuť dvoch agentov ruskej vojenskej tajnej služby GRU, ktorí zrejme stáli za výbuchom vo Vrběticiach na Zlínsku. Obaja muži sú tiež podozriví z otravy bývalého ruského agenta Sergeja Skripala vo Veľkej Británii. Hamáček ale pochybuje o tom, že Rusko českej žiadosti vyhovie. Uviedol to dnes v Otázkach Václava Moravce.

"Polícia sa pokúsi tých dvoch vypočuť. Ale vzhľadom k tomu, ako ruská strana pristupovala v minulosti k týmto veciam, tak pochybujem o tom, že táto pomoc bude poskytnutá," uviedol Hamáček, ktorý je tiež ministrom vnútra. Minister potvrdil, že ruskí agenti Alexander Miskin a Anatolij Čepigov sa o sklad munície a zbraní vo Vrběticích zaujímali.

Reagoval tak na informácie, že obaja muži údajne sklad navštívili deň pred prvým výbuchom 16. októbra, ktorý bol ale podľa ministra neplánovaný a stál životy dvoch zamestnancov areálu. Druhý výbuch sa odohral 3. decembra a mal nastať až po pravdepodobnom odvoze zbraní a munície do Bulharska. "Je pravdepodobné, že ten druhý výbuch nastal v situácii, ktorá bola plánovaná," ​​povedal minister.


Galéria

Podozriví zachytení na kamere Alexander Petrov a Ruslan

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
ZDROJ: ČTK
VIDEO: YouTube/RT, Daily Mail

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články