Nedeľa, 9. máj 2021. Meniny má Roland, zajtra Viktória.

Neprekonali ste ešte COVID? Vedci zistili, o koľko vyššie riziko máte, že sa nakazíte!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
16.04.2021 21:35

LONDÝN - U príslušníkov amerického námorníctva, ktorí predtým neprekonali covid-19, je zhruba päťkrát väčšie riziko nákazy ako u tých, ktorí už nákazu majú za sebou. Vyplýva to zo štúdie medzi viac ako 3000 mladými príslušníkmi námorníctva USA. Štúdia, ktorej výsledky zverejnil odborný časopis Lancet Respiratory Medicine, ďalej uvádza, že zhruba desať percent sledovaných mladých mužov, ktorí sa už raz z nákazy vyliečili, sa infikovali aj druhýkrát.


KORONAVÍRUS Patríte do tejto skupiny? POZOR, odhalili najhoršiu kombináciu faktorov pri očkovaní!

"Infekcia z minulosti nezaručuje imunitu, očkovanie je naďalej zásadné," uviedol The Lancet. "Medzi 189 séropozitívnymi účastníkmi ich 19 (desať percent) malo najmenej jeden pozitívny PCR test na SARS-CoV-2 počas nasledujúcich šiestich týždňov," zistili vedci.

U členov námorníctva, ktorí sa nakazili dvakrát, pritom bola nižšia hladina protilátok a menej neutralizačných protilátok v porovnaní so skôr nakazenými, u ktorých sa infekcia už znovu nevyskytla. "Hoci protilátky vytvorené pri prvej infekcii do značnej miery chránia, nezaručujú účinnú neutralizačnú aktivitu voči SARS-CoV-2 alebo imunitu pred následnou infekciou," upozorňuje štúdia.

Neprekonali ste ešte COVID?
Zdroj: Getty Images

Analýza bola súčasťou štúdie, ktorá zahŕňala prevažne mužských regrútov námorníctva vo veku od 18 do 20 rokov. Iná štúdia, ktorú The Lancet publikoval v marci, odhalila, že väčšina ľudí, ktorí už mali covid-19, je chránená pred opätovnou nákazou najmenej počas šiestich mesiacov. Starší ľudia sú však podľa vedcov k reinfekcii náchylnejší ako mladší.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články