Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Tehotným ženám v Británii odporúčajú vakcínu od Pfizer/BioNTech alebo Moderny

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
17.04.2021 06:14

LONDÝN - Tehotné ženy v Británii by mali dostať očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer/BioNTech alebo Moderna, pretože existuje viac údajov z praxe, ktoré ukazujú, že sú bezpečné. V piatok to oznámil britský verejný úrad, ktorý dáva odporúčania pre očkovanie obyvateľstva.


Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. Britský Spoločný výbor pre očkovanie a imunizáciu (JCVI) uviedol, že v Spojených štátoch bolo zaočkovaných približne 90.000 tehotných žien, prevažne dvoma spomínanými americkými vakcínami, a neobjavili sa žiadne problémy s ich bezpečnosťou.

"Na základe týchto údajov JCVI odporúča, že je vhodnejšie tehotným ženám v Spojenom kráľovstve podávať vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech alebo Moderna, ak sú dostupné," uviedol úrad. "Neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že ostatné vakcíny nie sú pre tehotné ženy bezpečné, ale potrebný je ďalší výskum," dodal úrad.

Tehotným ženám predtým v Británii odporúčali, aby sa nedali očkovať, lebo nie je dostatok informácií o vplyve vakcín. "Odporúčam všetkým tehotným ženám, aby sa v prípade, že ich zavolajú na očkovanie, išli porozprávať o výhodách a rizikách vakcín s dôveryhodným zdrojom, napríklad s ich praktickým lekárom (rodinným lekárom), pôrodníkom či pôrodnou asistentkou," uviedol britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

Británia nedávno odporučila, aby všetkým ľuďom vo veku do 30 rokov podávali iné vakcíny než tú od spoločnosti AstraZeneca, ak je to možné. Dôvodom je "takmer nulové" percento prípadov krvných zrazenín v mozgu, ktoré sú zriedkavým vedľajším účinkom AstraZenecy, pripomenula agentúra Reuters.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články