Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Pápež František ukončil historickú návštevu Iraku: Už odletel do Ríma

Pápež František máva zo schodov lietadla pri príležitosti ukončenie návštevy v Iraku na letisku v Bagdade
Pápež František máva zo schodov lietadla pri príležitosti ukončenie návštevy v Iraku na letisku v Bagdade
Zdroj: TASR/AP Photo/Khalid Mohammed
08.03.2021 09:20

BAGDAD - Pápež František ukončil v pondelok vôbec prvú pápežskú návštevu Iraku, ktorá prebehla bez problémov aj napriek obavám z bezpečnostnej situácie a druhej vlny koronavírusovej pandémie v krajine. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a AP.


Pápež (84) precestoval v Iraku vyše 1400 kilometrov. Povzbudil zmenšujúcu sa komunitu kresťanov, ale ruku podal aj väčšine šiitských moslimov - prostredníctvom stretnutia s ich najvyšším duchovným, veľkým ajatolláhom Alím Sístáním.

František sa počas štvordňovej historickej návštevy, po piatich irackých provinciách snažil priniesť nádej irackým kresťanom, odsunutým na okraj spoločnosti a v prejavoch apeloval na dobré spolunažívanie, odpustenie a mier.

"Počas dní strávených medzi vami som si vypočul hlasy žiaľu a straty, ale tiež hlasy nádeje a útechy," povedal František v nedeľu, keď končil svoje posledné verejné podujatie. "Teraz sa mi už blíži návrat do Ríma. Ale Irak vždy bude so mnou, v mojom srdci," dodal. Pápež počas troch celých dní v Iraku nabitých programom predniesol viac ako šesť príhovorov v takmer rovnakom počte miest. Zakaždým povzbudzoval v ľuďoch nádej a pocit bratstva.

Pápež František ukončil historickú
Zdroj: TASR/AP Photo/Andrew Medichini

V piatok v hlavnom meste Bagdad vyzýval na skoncovanie s korupciou a extrémizmom a apeloval na irackých predstaviteľov, aby proti korupcii bojovali viac. Organizácia Transparency International (TI) pravidelne zaraďuje Irak medzi krajiny sveta najviac poznačené úplatkárstvom. Pápež, ktorý je popredným podporovateľom medzináboženského dialógu, vyzdvihol aj ostatné trpiace iracké menšiny. Jezídov označil za "nevinné obete nezmyselných a brutálnych zverstiev", ktoré proti nim v roku 2014 páchala extrémistická organizácia Daeš.

Pápež sa v sobotu v starovekom meste Ur v južnom Iraku, kde sa narodil prorok Abrahám, zúčastnil na medzináboženskom stretnutí. Vyzval irackých moslimov, kresťanov a iných veriacich, aby prestali so vzájomným nepriateľstvom a boli bratmi. S príslušníkmi menšín sa stretol osobne. V sobotu mal tiež výnimočné stretnutie s vysoko uctievaným duchovným Sístáním, ktorí žije v ústraní. Ten potom vyhlásil, že irackí kresťania musia mať právo žiť v "mieri".

Pápež František ukončil historickú
Zdroj: TASR/AP Photo/Andrew Medichini

František strávil celú nedeľu na severe Iraku, ktorý doslova stelesňuje poslanie blízke jeho srdcu - tým je podpora vojnou traumatizovaných kresťanov. Pápež tam povedal, že "tragický" exodus kresťanov "nevyčísliteľne poškodzuje nielen dotknutých jednotlivcov, ale aj celú spoločnosť, ktorú opustili". Po rozlúčke na letisku v metropole Bagdad, kde mu mával prezident Barham Sálih, odletel do Ríma. František splnil touto návštevou aj sen svojho predchodcu Jána Pavla II.


Galéria

Pápež František máva zo

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články