Piatok19. júl 2024, meniny má Šarlota, Dušana, zajtra Eliáš, Iľja, Eliána

Po ničivom zemetrasení v Chorvátsku vznikli zvláštne úkazy: VIDEO Obyvatelia sú z nich nervózni!

Takýchto prepadlín sa objavilo okolo 100. Zobraziť galériu (5)
Takýchto prepadlín sa objavilo okolo 100. (Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Bandic)

MEČENČANI - Krajina asi 40 kilometrov juhovýchodne od chorvátskeho hlavného mesta Záhrebu je posiata desiatkami kruhových prepadlín najrôznejších veľkostí. Objavili sa po ničivom zemetrasení o sile 6,4 stupňa, ktoré spôsobilo smrť siedmich ľudí aj rozsiahle materiálne škody. Vedci sa schádzajú do dediny Mečenčani a ďalších obcí v riedko osídlenej oblasti, aby tieto geologické útvary riadne preskúmali.

Katastrofické FOTO z Chorvátska: Mesto Petrinja zrovnané so zemou, zničené ulice a všadeprítomný strach

"Ide o takzvané zrútené závrty, ktoré sa objavili v dôsledku špecifického geologického zloženia tejto oblasti. Pôda tu spočíva na vápencovom podloží silne nasýtenom povrchovou vodou," hovorí geológ Josip Terzić z chorvátskej geologickej služby.

Po ničivom zemetrasení v
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Bandic)

Výskyt nových závrtov po silnej seizmickej aktivite nie je neobvyklý, pre miestnych obyvateľov je napriek tomu udivujúci ich vysoký počet aj rýchlosť, s akou po zemetrasení z 29. decembra vznikli. Za posledné dva mesiace ich napočítali okolo stovky.

Podľa geológov zemetrasenie urýchľuje proces vytvárania závrtov, ktorý by inak trval mnoho rokov či dekád. Vedci podľa Terzića plánujú použiť rôzne metódy na posúdenie činnosti tunajších podzemných vôd i ďalších geologických charakteristík.

S agentúrou AP hovoril Terzić pri rozsiahlom závrte, ktorý bol podľa neho 15 metrov hlboký a rovnako tak široký. Niektoré vznikli hneď pri ľudských obydliach, čo úrady prinútilo vydať varovanie.

Po ničivom zemetrasení v
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Bandic)

Obyvatelia už toho majú plné zuby

Učiteľ z dediny Mečenčani Nenad Tomašević hovorí, že už toho je príliš. "Samo zemetrasenie bolo dosť nepríjemné, mierne povedané. A potom sa začali objavovať tieto diery," uviedol Tomašević, ktorý sa musel nasťahovať k susedom po tom, čo sa jedna taká objavila u neho na dvore.

"Odborníci hovoria, že tieto závrty by sa časom vytvorili tak či tak, ale zemetrasenie zohralo úlohu akéhosi katalyzátora, ktorý celý proces urýchlil," dodal.

Po ničivom zemetrasení v
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Bandic)

Zhruba tri mesiace po katastrofe najpostihnutejšie oblasti stále zápasia s následkami skazy spôsobenej otrasmi pôdy. Mnoho domov v hlavnom meste regiónu Petrinji je stále v troskách či sú poloopustené. Miestnych znervózňujú občasné následné otrasy, z ktorých niektoré boli silnejšie ako štyri stupne.

Viac o téme: Zemetrasenie Chorvátsko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu