Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

KORONAVÍRUS Ukrajina dostane viac ako 100-tisíc dávok vakcíny od firmy Pfizer a BioNTech

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj
31.01.2021 06:47

KYJEV - Ukrajina dostane vo februári 117.000 dávok vakcíny proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19 od spoločností Pfizer a BioNTech na základe globálnej schémy COVAX. Rozdelia ich "okamžite" medzi zdravotníckych pracovníkov, ktorí poskytujú starostlivosť pacientom s COVID-19, uviedol v sobotu námestník ukrajinského ministra zdravotníctva a hlavný hygienik Viktor Ľaško.


Podľa jeho slov boli mechanizmu COVAX doručené žiadosti zo 72 krajín, z ktorých vybrali 18 vrátane Ukrajiny. Globálna iniciatíva Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s názvom COVAX má zabezpečiť spravodlivý prístup k cenovo dostupným vakcínam proti ochoreniu COVID-19 všade na svete a pre každého.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Podľa Ľaška bude navyše Ukrajina v prvej polovici tohto roka, počnúc februárom, schopná získať 2,2 až 3,7 milióna dávok vakcíny od konzorcia Oxford/AstraZeneca. "A to iba v rámci nástroja COVAX," zdôraznil.

Ako informovala agentúra Ukrinform, Ukrajina očakáva, že v rámci mechanizmu COVAX dostane zadarmo osem až 16 miliónov dávok vakcíny proti COVID-19. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva plánuje zaočkovať v rokoch 2021-2022 50 percent obyvateľstva.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články