Nedeľa, 26. september 2021. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

KORONAVÍRUS Nemecká kancelárka Merkelová: Zostaňte disciplinovaní, pandémia ešte nekončí

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Zdroj: TASR/Kenzo Tribouillard, Pool via AP
31.12.2020 21:47

BERLÍN - Obyvatelia Nemecka by aj v roku 2021 mali zostať disciplinovaní a trpezliví, pretože koniec pandémie nového koronavírusu je stále v nedohľadne. Uviedla to vo štvrtok nemecká kancelárka Angela Merkelová vo svojom tradičnom novoročnom príhovore, v ktorom tiež odsúdila "cynické a kruté" konšpiračné teórie týkajúce sa pandémie.


Informovala o tom agentúra AP. "Nemyslím si, že zveličujem, keď poviem, že sme za ostatných 15 rokov nezažili ťažší rok ako bol tento," uviedla Merkelová, pre ktorú bude rok 2021 posledným vo funkcii kancelárky. Merkelová ocenila Nemcov za ich odhodlanie a trpezlivosť v ústrety pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, ktorú nazvala "politickou, sociálnou a hospodárskou výzvou storočia". V Nemecku platí najmenej do 10. januára prísny lockdown, pričom je takmer isté, že ho vláda ešte predĺži, píše AP.

Viac informácií nájdete aj na Facebooku

Kancelárka rázne odsúdila ľudí, ktorí existenciu vírusu popierajú alebo o chorobe COVID-19 šíria konšpiračné teórie. Vyjadrila ľútosť pri predstave, ako takéto nepravdivé názory vplývajú na pozostalých obetí a na ľudí, ktorí bojujú s následkami prekonanej choroby. "Konšpiračné teórie nie sú len nepravdivé a nebezpečné, sú aj cynické a kruté voči týmto ľudom," pokračovala Merkelová. Následne dodala, že je vďačná za zodpovedné správanie sa drvivej väčšiny Nemcov, ktorí dodržiavajú epidemiologické opatrenia. 

Úradujúca kancelárka Angela Merkelová už v októbri 2018 avizovala, že súčasné štvrté funkčné obdobie je jej posledné a že už nebude kandidovať na žiadnu politickú funkciu. Z funkcie kancelárky, ktorú zastáva 15 rokov, odíde po budúcich parlamentných voľbách, ktoré sa majú v Nemecku konať v septembri 2021.

Za posledných 24 hodín v Nemecku hlásili 32.552 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 964 súvisiacich úmrtí, vyplýva z údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI). V krajine zomrelo dosiaľ v súvislosti s ochorením COVID-19 viac ako 33.000 ľudí; od začiatku epidémie v krajine potvrdili 1.719.737 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články