Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Merkelová vidí v rokovaniach posun: Dohoda je možná, avšak bez podmienok z britskej strany

Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber
09.12.2020 13:46

BERLÍN - Možnosť dohody o budúcich vzťahoch medzi Európskou úniou (EÚ) a Britániou naďalej existuje, avšak Únia musí byť pripravená odmietnuť prípadné "neprijateľné podmienky" z britskej strany. Vyhlásila to nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredajšom vystúpení v Spolkovom sneme, o ktorom informovala agentúra AFP.


Kancelárka vyjadrila mierny optimizmus ohľadne možnosti dohody o budúcej podobe obchodných vzťahov. "Jedna vec je istá: integrita jednotného trhu musí byť chránená," zdôraznila Merkelová. Odkazovala tým najmä na rozdielne pohľady rokovacích strán na tému pravidiel hospodárskej súťaže, vysvetľuje agentúra DPA.

Merkelovej vyhlásenie prišlo pred začatím stredajších rokovaní medzi Britániou a EÚ za účasti britského premiéra Borisa Johnsona a šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Nemecká kancelárka však neočakáva, že tieto rokovania prinesú definitívny výsledok. Problematické sú tri zásadné témy: spravodlivá hospodárska súťaž, správa vecí verejných a rybolov.

O týchto rozporoch majú hovoriť aj premiéri a prezidenti krajín EÚ na nadchádzajúcom summite (10. - 11. 12.) v Bruseli. Von der Leyenovej rokovania s Johnsonom sa konajú zámerne pred summitom, aby prípadný úspech mohli šéfovia štátov a vlád EÚ čo najrýchlejšie odobriť. Británia vystúpila z EÚ 31. januára 2020 a nachádza sa v tzv. prechodnom období, ktoré potrvá do konca tohto roka. Londýn a EÚ sa odvtedy snažia uzavrieť dohodu, ktorá bude upravovať ich budúce partnerské a obchodné vzťahy.

Pre názorové nezhody v kľúčových oblastiach, ako sú spomínaný rybolov či návrh zákona o vnútornom trhu, však rokovania napredujú pomaly. Ak sa Londýnu a Bruselu nepodarí dosiahnuť dohodu o budúcom partnerstve, od 1. januára 2021 sa budú ich vzájomné obchodné vzťahy riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články