°C

Streda, 3. marec 2021. Meniny má Bohumil, Bohumila, zajtra Kazimír.

Pre belgického policajta obžalovaného zo zabitia dieťaťa žiadajú podmienku

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimage.com
24.11.2020 15:15

BRUSEL - Belgickí prokurátori požiadali súd o udelenie podmienečného trestu odňatia slobody pre belgického policajta v prípade neúmyselného zabitia dvojročného kurdského dieťaťa. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.


Počas toho, keď policajné vozidlo v máji 2018 prenasledovalo dodávku s migrantmi smerujúcu z Francúzska do Británie cez Belgicko, vystrelil 48-ročný Victor-Manuel Jacinto Goncalves na dodávku a do hlavy zasiahol dievčatko Mawdu Šawríovú, ktoré následkom zranení neskôr podľahlo.

Policajt počas vyšetrovania uviedol, že chcel zasiahnuť pneumatiku, avšak po tom, čo jeho auto vo vysokej rýchlosti zabočilo, zmenila guľka svoj smer. Muž zároveň tvrdí, že nevedel, že v dodávke sa nachádzajú migranti. Policajtovi hrozí podľa agentúry AFP päť rokov väzenia. Prokurátori však pred súdom v meste Mons na juhu Belgicka počas druhého dňa pojednávania uviedli, že pre muža budú žiadať podmienečný trest vo výške jedného roka.

Právnici zastupujúci rodičov dieťaťa však žiadajú, aby bolo obžalovanie z neúmyselného zabitia prekvalifikované na úmyselné. Argumentujú tým, že policajt zbraň použil na dodávku plnú ľudí. Rodičia zabitého dievčatka, ktorí ušli z Iraku v roku 2015, sa usadili v Belgicku po tom, čo im udelili povolenie na pobyt z humanitárnych dôvodov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články