°C

Utorok, 24. november 2020. Meniny má Emília, zajtra Katarína.

KORONAVÍRUS Maďarskí záchranári nestíhajú s PCR testovaním: Orbán chce plán očkovania

Maďarský premiér Viktor Obrán
Maďarský premiér Viktor Obrán
Zdroj: SITA/Francois Lenoir, Pool Photo via AP. File
30.10.2020 10:05

BUSAPEŠŤ - V Maďarsku priebežne stúpa kapacita PCR testovania na nový druh koronavírusu po tom, čo sa doň zapojilo aj Národné hematologické centrum (OVSZ). Záchranná služba OMSZ dokáže denne otestovať 5000-6000 pacientov s príznakmi nákazy koronavírusom a v niektorých dňoch evidovali aj vyše 12.000 žiadostí o PCR test, uviedol vo štvrtok pre denník Népszava hovorca záchranárov Pál Győrfi.


Na tieto testy musia niekedy pacienti čakať aj niekoľko dní. Záchranári sa snažia priebežne rozširovať svoje kapacity a usilujú sa o to, aby sa ku každému pacientovi s príznakmi infekcie dostali do 48 hodín, dodal Győrfi. Šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová oznámila, že priebežne stúpa kapacita PCR testovania po tom, ako sa do laboratórneho testovania zapojilo aj OVSZ - pričom v stredu za 24 hodín vykonali v krajine celkom 12.598 PCR testov.

Vo štvrtok za deň pribudlo v Maďarsku 2194 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 56 chronicky chorých pacientov. Od začiatku pandémie evidujú 68.127 infikovaných a 1634 úmrtí.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Orbán nariadil pripraviť plán očkovania proti koronavírusu

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán nariadil operačnému štábu, aby pripravil plán očkovania proti novému druhu koronavírusu. V pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió premiér vyjadril nádej, že koncom decembra či začiatkom januára by už mohla byť v Maďarsku k dispozícii vakcína proti vírusu SARS-CoV-2.

Okolo januára by podľa jeho slov mohla byť zaočkovaná najrizikovejšia kategória osôb, teda chronicky chorí a starší ľudia. "Vyslal som svojich ľudí do Číny, na jar by už mohlo byť v Maďarsku k dispozícii veľké množstvo vakcíny z viacerých miest. V apríli by sme mohli vyhlásiť víťazstvo," zdôraznil Orbán.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články