°C

Sobota, 5. december 2020. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš.

Assangeovi hrozí najprísnejšie väzenie v USA, uviedla na súde svedkyňa

Julian Assange
Julian Assange
Zdroj: SITA/AP Photo/Frank Augstein, File
29.09.2020 19:45

LONDÝN - Zakladateľovi organizácie Wikileaks Julianovi Assangeovi hrozí, že ho orgány Spojených štátov budú väzniť v ich najprísnejšom zariadení, ktorým je ADX Florence v štáte Colorado. Uviedla to svedkyňa Maureen Bairdová na utorkovom extradičnom pojednávaní v Londýne.


Assange je v súčasnosti vo väzení v Londýne, kde prebieha súdne konanie, ktoré rozhodne o žiadosti o jeho vydanie do USA. V prípade jeho vydania ho čaká najprísnejší možný režim, uviedla Bairdová, ktorá má viac ako 30 rokov praxe ako dozorkyňa vo federálnych väzniciach v USA.

Bairdová sa domnieva, že Assangea budú zadržiavať v režime špeciálnych administratívnych opatrení (SAM). Väzni sú pod týmto režimom úplne izolovaní a 23 hodín denne trávia vo svojej cele. Svedkyňa ďalej uviedla, že tieto podmienky môžu u väzňa vyvolať psychické problémy vrátane úzkosti a paranoje.

Ak sa minister spravodlivosti USA, ktorý je súčasne generálnym prokurátorom, rozhodne, že Assange spĺňa podmienky pre režim SAM, a "pokiaľ nedôjde k závažnej zmene jeho zdravotného stavu", ADX Florence je "jediné miesto", kam môže ísť, uviedla Bairdová.

V tomto "superprísne stráženom" zaradení si odpykávajú trest terorista Ted Kaczynski, narkobarón Joaquín Guzmán, strojca teroristického útoku na Svetové obchodné centrum z roku 1993 Ramzi Júsuf a Zacarias Moussaoui, Francúz spojený s útokmi na USA z 11. septembra 2001.

Právnici vlády Spojených štátov uvádzajú, že Assangeov psychický stav nie je taký zlý, ako tvrdia jeho právni zástupcovia, a že mu v USA nehrozí nevhodné zaobchádzanie. Extradičný proces v Londýne sa má skončiť tento týždeň. Očakáva sa, že sudkyni bude potom vynesenie verdiktu trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Obe strany budú mať možnosť sa voči verdiktu odvolať.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články