°C

Streda, 30. september 2020. Meniny má Jarolím, zajtra Arnold.

Vláda Abeho sa končí, Japonsko má nového premiéra: Na stoličku zasadla jeho pravá ruka

Jošihide Suga ako nový premiér Japonska
Jošihide Suga ako nový premiér Japonska
Zdroj: SITA/AP Photo/Koji Sasahara
16.09.2020 08:30

TOKIO - Japonská vláda na čele s premiérom premiéra Šinzóom Abem v stredu podala demisiu. Uvoľnila tým cestu Abeho nástupcovi Jošihidemu Sugovi, ktorý sa funkcie ujme v stredu po schválení svojej kandidatúry parlamentom. Informovala o tom agentúra AP.


Abe koncom augusta odstúpil z funkcie premiéra i predsedu vládnucej Liberálnodemokratickej strany. Ako dôvod uviedol svoje zdravotné problémy. Abe (65), ktorý je premiérom od decembra 2012, zastával túto funkciu po prvý raz v rokoch 2006-2007, pričom iba nedávno sa stal najdlhšie neprerušene pôsobiacim japonským premiérom v dejinách tejto ázijskej krajiny.

Odchádzajúci premiér Šinzó Abe
Zdroj: SITA/AP Photo/Eugene Hoshiko

Nového premiéra čakajú v úrade náročné úlohy - koronavírusová pandémia a stabilizovanie ekonomiky v súvislosti s odloženými letnými olympijskými hrami v Tokiu. Suga neskrýva, že plánuje pokračovať v programoch, ktoré začal Abe.

Jošihide Suga ako nový
Zdroj: SITA/AP Photo/Koji Sasahara

Suga, ktorý bol dlho považovaný za Abeho pravú ruku, bol v pondelok zvolený za nového šéfa vládnej Liberálnodemokratickej strany, čím si prakticky zaistil svoje zvolenie za predsedu vlády pri stredajšom hlasovaní v parlamente, kde má vládna strana väčšinu.

Odchádzajúci premiér Šinzó Abe
Zdroj: SITA/AP Photo/Eugene Hoshiko


Galéria

Jošihide Suga ako nový Odchádzajúci premiér Šinzó Abe Jošihide Suga ako nový Odchádzajúci premiér Šinzó Abe

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články