°C

Štvrtok, 22. október 2020. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Babiš sa stretol s Pompeom: Hovorili o obchode aj jadrovej elektrárni v Dukovanoch

Andrej Babiš sa stretol s Mikeom Pompeom
Andrej Babiš sa stretol s Mikeom Pompeom
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek
12.08.2020 14:37

PRAHA - Český premiér Andrej Babiš sa v stredu stretol s americkým ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom. Rozprávali sa o podpore obchodu, jadrovej elektrárni Dukovany, obrane či boji proti koronavírusu.


Na pracovnom obede v Kramářovej vile - oficiálnej rezidencii českých premiérov - sa zúčastnil aj vicepremiér a minister dopravy, priemyslu a obchodu Karel Havlíček a minister obrany Lubomír Metnar. Na tlačovej konferencii, ktorá nasledovala po stretnutí, Babiš vyzdvihol stav vzájomných vzťahov so Spojenými štátmi i frekvenciu vzájomných návštev. "Myslím, že naše vzťahy sú nadštandardné," povedal Babiš.

Andrej Babiš sa stretol
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Hlavnou témou rozhovorov boli obchodné vzťahy. Babiš vyslovil ľútosť, že sa Európskej únii nepodarilo vyjednať obchodnú dohodu so Spojenými štátmi. Zároveň však verí, že sa Európa k tejto iniciatíve vráti. Jej motorom by podľa Babiša mohla Vyšehradská štvorka a Rakúsko. Pompeo spomenul najmä bezpečnostné vzťahy medzi Českom a USA. Pompeo a Babiš sa podľa slov amerického ministra zhodli, že Rusko sa snaží rozbiť západné demokracie a spojenectvá. Česko pochválil za snahu znížiť závislosť na ruskej vojenskej technike.

Pompeo okrem toho zdôraznil dôležitosť výberu správneho partnera pri dostavbe jadrovej elektrárne Dukovany, pričom varoval pred ruskými a čínskymi partnermi, ktorí by znížili českú národnú bezpečnosť a suverenitu. "Česká republika - podobne ako mnohé iné slobodné krajiny na tomto kontinente a na celom svete - začína vnímať hrozbu, ktorú predstavuje Komunistická strana Číny," varoval Pompeo.

Andrej Babiš sa stretol
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Na záver Pompeo vyzdvihol vzájomnú spoluprácu na vojenských misiách v zahraničí. "Spojené štáty si hlboko vážia Českú republiku ako svojho bezpečnostného partnera na celom svete - vrátane Afganistanu, Iraku či Sýrie," dodal Pompeo. V priebehu stredy Pompea čaká stretnutie s českým prezidentom Milošom Zemanom. Vo štvrtok americký minister navštívi Slovinsko, po ňom Rakúsko a Poľsko.

Vystúpil v Senáte

Český prezident Miloš Zeman prijal v stredu popoludní na Pražskom hrade amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea. Stretnutie, na ktorom sa zúčastnil aj český premiér Andrej Babiš, prebiehalo v priateľskej atmosfére, informoval v oficiálnej tlačovej správe zverejnenej na webstránke Hrad.cz prezidentov hovorca Jiří Ovčáček.

Pompeo tlmočil Zemanovi pozdrav od amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zeman podotkol, že Trumpa podporoval pred voľbami v roku 2016 a v súvislosti s tými nadchádzajúcimi poznamenal, že vo všeobecnosti neverí predvolebným prieskumom.

Americký minister zahraničných vecí
Zdroj: SITA/AP/Hannah McKay

Pompeo na stretnutí ocenil vynikajúce česko-americké vzťahy a konštatoval, že majú ďalší potenciál. So Zemanom sa zhodli na podpore voľného obchodu. Český prezident zároveň vyzdvihol priateľstvo s USA a poznamenal, že k tejto krajine prechováva sympatie už od svojej mladosti. Vyjadril tiež podporu politiky USA voči Izraelu ako aj presunu americkej ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema.

Témou rozhovoru bol aj boj s terorizmom, pričom Zeman v tejto súvislosti varoval pred neuváženým stiahnutím vojakov z Afganistanu. Pompeo zdôraznil záujem Trumpa na ďalšom prehlbovaní transatlantických väzieb. V prípade Ruska a Číny Zeman zdôraznil, že jeho politika je vedená pragmaticky, a to v smere ekonomickej diplomacie, nie záujmami iných.

Stretnutie na Pražskom hrade za "veľmi príjemné, otvorené a priateľské" na následnom brífingu označil aj premiér Babiš. "Pán prezident vyslovil tiež svoj trvalý názor na to, že veľmoci by sa mali spojiť proti medzinárodnému terorizmu," povedal a dodal, že pomerne krátky rozhovor sa týkal aj vzájomných vzťahov a obchodu. Na Pompea pred Pražským hradom čakala skupina demonštrantov, ktorí sa ho snažili upozorniť na proruskú a pročínsku politiku českých predstaviteľov. Niesli pritom transparenty v češtine i angličtine s nápismi ako "Pán Pompeo, Zeman s Babišom demokraciu potajme opúšťajú, s Ruskom a Čínou sa na nej zrady dopúšťajú".

Mike Pompeo
Zdroj: SITA/AP Photo/Carolyn Kaster

Pompeo ešte pred stretnutím so Zemanom vystúpil s prejavom v Senáte, hornej komore českého parlamentu. Uviedol ho predseda Senátu Miloš Vystrčil, ktorý jeho návštevu označil za impulz pre to, aby európske krajiny začali klásť väčší dôraz na obranu svojich hodnôt a demokratických princípov, informoval portál iDNES.cz.

Pompeo vo svojom približne desaťminútovom prejave kritizoval Čínu a označil ju za hrozbu aj pre Česko. Čína podľa neho vykonáva operácie zamerané na získanie vplyvu a snaží sa kradnúť duševné vlastníctvo. Pompeo ocenil Vystrčila za to, že sa chystá — aj napriek kritike zo strany Číny — navštíviť Taiwan. Pripomenul, že to isté chcel urobiť už Jaroslav Kubera, zosnulý Vystrčilov predchodca vo funkcii. Pompeo pricestoval spoločne so svojou manželkou do Česka v utorok ráno v rámci svojej päťdňovej cesty po niektorých krajinách strednej Európy. Vo štvrtok sa presúva do Slovinska, následne navštívi Rakúsko a Poľsko.

Pompeo sa stretne s gréckym ministrom

Ministri zahraničných vecí Grécka a USA sa stretnú v piatok vo Viedni, aby prerokovali rastúce napätie vo východnom Stredomorí, ktoré súvisí so spormi medzi Aténami a Ankarou o možné náleziská ropy a zemného plynu v Egejskom mori. O plánovanom stretnutí informovala v stredu agentúra Reuters.

Grécky minister zahraničných vecí Nikos Dendias a jeho americký náprotivok Mike Pompeo sa stretnú iba niekoľko dní po tom, čo Turecko vyslalo seizmické prieskumné plavidlo Oruc Reis do vôd, na ktoré si robia nárok oba štáty. Ankara sa vyjadrila, že prieskum potrvá do 23. augusta. Dendias v utorok vyzval Turecko, aby "okamžite opustilo grécky kontinentálny šelf".

Americký minister zahraničných vecí
Zdroj: SITA/AP/Mandel Ngan/Pool Photo

Doplnil, že Grécko je pripravené brániť svoje zvrchované práva. Atény taktiež požiadali EÚ o zvolanie mimoriadneho zasadnutia. Ministri zahraničných vecí krajín EÚ budú o záležitosti rokovať v piatok o 15.00 stredoeurópskeho času prostredníctvom telekonferencie. Spojené štáty obe krajiny vyzvali, aby obnovili priame rozhovory, ktoré prebiehali dva mesiace predtým, než ich minulý týždeň prerušili.

Turecko kritizuje aj nedávne podpísanie námornej dohody medzi Gréckom a Egyptom. Tá podľa gréckych diplomatov znemožňuje uplatňovanie dohody medzi Tureckom a medzinárodne uznanou vládou Líbye. Podľa Ankary je táto dohoda dôkazom, že Aténam nemožno dôverovať. Turecko tak plánuje pokračovať v prieskumoch v morských oblastiach, na ktoré si robia nároky aj Grécko či Cyprus.


Galéria

Andrej Babiš sa stretol Andrej Babiš sa stretol Andrej Babiš sa stretol Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo Americký minister zahraničných vecí

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články