°C

Streda, 21. október 2020. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

FOTO Situácia je vážna: Maurícius kvôli poškodenej lodi vyhlásil stav environmentálnej núdze

Maurícius kvôli poškodenej lodi vyhlásil stav environmentálnej núdze
Maurícius kvôli poškodenej lodi vyhlásil stav environmentálnej núdze
Zdroj: TASR/Georges de La Tremoille/MU press via AP, 2020 Maxar Technologies via AP
08.08.2020 06:52

PORT LOUIS - Vláda afrického štátu Maurícius vyhlásila v piatok stav environmentálnej núdze po tom, čo z poškodenej nákladnej lode, ktorá pred niekoľkými dňami uviazla na plytčine pri pobreží ostrova, začali unikať ropné látky. Informovala o tom agentúra AFP.


Maurícijský premiér Pravind Jugnauth sa pre vyhlásenie stavu núdze rozhodol po tom, čo satelitné snímky odhalili, že okolo lode, v ktorej trupe vznikla trhlina, sa v tyrkysovo sfarbenej priezračnej vode šíri tmavá škvrna. Podľa miestnych úradov prepravovala loď plaviaca sa pod panamskou vlajkou 3800 ton ropy a 200 ton nafty.

Maurícius kvôli poškodenej lodi
Zdroj: TASR/Georges de La Tremoille/MU press via AP, 2020 Maxar Technologies via AP

Jugnauth v snahe odvrátiť ekologickú katastrofu už o pomoc pri likvidácii havárie požiadal úrady susedného francúzskeho ostrova Réunion. Podľa Jugnautha Maurícius nedisponuje technickými prostriedkami, pomocou ktorých by uviaznutú loď bolo možné stiahnuť z plytčiny.

Plavidlo sa predtým pokúsili stabilizovať, čo sa však pre zlé poveternostné podmienky nepodarilo. Snahy odčerpať náklad z lode tiež neboli úspešné. "Bojím sa, čo by sa mohlo stať v nedeľu, keď sa počasie ešte zhorší," povedal Jugnauth. Maurícius je známy svojimi prírodnými krásami, najmä však priezračným morom, kde žije mnoho druhov rýb.

Francúzsko dopraví pomoc

Francúzsko v sobotu vyslalo na ostrov Maurícius tím odborníkov, ktorí tam majú pomôcť predísť ekologickej katastrofe hroziacej po tom, ako z poškodenej nákladnej lode uviaznutej na plytčine pri pobreží ostrova začali unikať ropné látky. Francúzsko na ostrov Maurícius v priebehu soboty letecky dopraví šesť ton materiálnej pomoci vrátane materiálu na postavenie 600 metrov pobrežných hrádzí.

Maurícius kvôli poškodenej lodi
Zdroj: TASR/Georges de La Tremoille/MU press via AP, 2020 Maxar Technologies via AP

Ďalšiu pomoc k ostrovu dopraví plavidlo francúzskeho námorníctva Le Champlain. Loď by mala doviezť čerpacie zariadenia a potrubia, mobilné čističky a vodné filtre. Všetky zariadenia na zachytávanie a odstraňovanie ropy z mora a na pobreží by mali byť funkčné v nedeľu popoludní, informoval spravodajský portál France Info.

Podľa miestnych médií sa zatiaľ ropné znečistenie snažia odstraňovať dobrovoľníci. Miestny spravodajský portál lexpress.mu v sobotu informoval, že podľa očitých svedkov sa havarovaná loď MV Wakashio ponorila ešte hlbšie. Na pláž Esny, pri ktorej loď narazila na plytčinu, je zákaz vstupu pre verejnosť.


Galéria

Maurícius kvôli poškodenej lodi Maurícius kvôli poškodenej lodi Maurícius kvôli poškodenej lodi

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články