°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Číne sa nepozdávajú prodemokratické primárky v Hongkongu: Označila ich za závažnú provokáciu

Ľudia stoja v rade, aby mohli ísť voliť.
Ľudia stoja v rade, aby mohli ísť voliť.
Zdroj: SITA/AP Photo/Vincent Yu
14.07.2020 08:21

HONGKONG - Za "závažnú provokáciu" označila Čína primárky prodemokratických strán v Hongkongu, ktoré sa konali uplynulý víkend s cieľom vybrať spoločného kandidáta pre septembrové parlamentné voľby. Čína navyše varovala, že primárky mohli byť v rozpore s novým zákonom o národnej bezpečnosti pre Hongkong, napísala v utorok agentúra AFP.


"Ide o závažnú provokáciu voči súčasnému volebnému systému," uviedol v pondelok večer vo vyhlásení styčný úrad čínskej ústrednej vlády v Hongkongu. Údajne ide o porušenie článku 22 sporného zákona, ako aj ďalších pravidiel týkajúcich sa lokálnych volieb.

Spomínaný článok kontroverzného zákona hovorí o podvratnej činnosti zameranej voči ústrednej vláde v Pekingu a mimo zákona stavia aj akúkoľvek činnosť, ktorá centrálnej či hongkonskej vláde znemožňuje normálne vykonávanie svojich funkcií.

Primárky sa uskutočnili dva týždne po tom, ako Čína prijala sporný zákon o národnej bezpečnosti. Ten podľa kritikov obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala túto bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. V primárkach hlasovalo takmer 600.000 obyvateľov Hongkongu.

Prodemokratický tábor plánuje v prípade, že v parlamente získa väčšinu, zamietnuť rozpočet miestnej vlády. Na základe hongkonskej ústavy musí správca Hongkongu odstúpiť v prípade, ak zákonodarcovia dvakrát zamietnu niektorý z dôležitých legislatívnych návrhov, akým je napríklad návrh rozpočtu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články