°C

Štvrtok, 6. august 2020. Meniny má Jozefína, zajtra Štefánia.

KORONAVÍRUS Kanada zvládla boj s pandémiou lepšie ako USA, tvrdí premiér Trudeau

Justin Trudeau
Justin Trudeau
Zdroj: SITA/Justin Tang/The Canadian Press via AP
08.07.2020 21:24

OTTAWA - Kanada boj proti koronavírusu zvládla lepšie ako mnohí jej spojenci vrátane Spojených štátov. Vyhlásil to v stredu kanadský premiér Justin Trudeau. Ten sa k stagnujúcemu prístupu USA v súvislosti s nákazou verejne vyjadruje len zriedkavo, konštatovala agentúra Reuters.


"Podarilo sa nám vírus zvládnuť lepšie ako mnohí naši spojenci, najmä náš sused," uviedol Trudeau na tlačovej konferencii s tým, že úspech Kanady pomôže úsiliu o oživenie ekonomiky. Kanada doposiaľ zaznamenala 8711 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus a celkovo 106.167 prípadov nákazy. Trudeau v tejto súvislosti uviedol, že situácia sa stabilizovala, hoci niektoré ohniská nákazy naďalej existujú.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Oproti tomu USA doteraz zaznamenali viac ako tri milióny prípadov a 131.336 úmrtí. Úrady za uplynulé dva týždne hlásili alarmujúce denné nárasty infekcií v približne dvoch desiatkach štátov. Spojené štáty a Kanada predĺžili platnosť dohody o uzatvorení spoločných hraníc pre iné než nevyhnutné cesty do 21. júna a momentálne rokujú, či túto dohodu znovu predĺžia.

Hoci vzťahy Trudeaua s americkým prezidentom Donaldom Trumpom boli za posledných 18 mesiacov dobré, kanadský premiér sa nezúčastnil na stredajšom stretnutí vo Washingtone pri príležitosti začiatku platnosti novej obchodnej dohody medzi USA, Mexikom a Kanadou (USMCA), všíma si Reuters.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články