Štvrtok, 17. jún 2021. Meniny má Adolf, zajtra Vratislav.

Pápež ocenil snahu Bezpečnostnej rady OSN o nastolenie celosvetového prímeria

Pápež František
Pápež František
Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini
05.07.2020 16:27

VATIKÁN - Pápež František v nedeľu ocenil Bezpečnostnú radu (BR) OSN za to, že vyzvala na zastavenie bojov v rámci svetového úsilia v boji proti novému druhu koronavírusu. Informovala o tom agentúra AP. František sa prihovoril ľuďom zhromaždeným na vatikánskom Námestí svätého Petra.


Privítal, že BR OSN požaduje "globálne a okamžité prímerie, ktoré by zaistilo mier a bezpečnosť nevyhnutné na poskytnutie tak naliehavo potrebnej humanitárnej pomoci". Pápež vyjadril taktiež nádej, že rezolúcia BR OSN bude "prvým odvážnym krokom", ktorý povedie k mieru v budúcnosti.

BR OSN v stredu jednohlasne prijala rezolúciu, ktorá vyzýva na globálne prímerie v záujme boja proti pandémii nového koronavírusu. Prijatý dokument požaduje "okamžité zastavenie bojov" vo vojnách a ozbrojených konfliktoch po celom svete, a to minimálne na 90 dní bez prerušenia.

Návrh rezolúcie predložili Francúzsko a Tunisko a napokon zaň hlasovalo všetkých 15 členov BR OSN. Tento najvplyvnejší orgán svetovej organizácie sa nedokázal zhodnúť na texte rezolúcie k pandémii koronavírusu viac ako tri mesiace.

Rezolúcia podporuje výzvu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa z 23. marca na globálne prímerie v čase koronavírusovej pandémie. Apeluje na všetky strany zapojené do konfliktov vo svete, aby umožnili neobmedzený prísun súvisiacej humanitárnej pomoci a potrebné evakuácie obyvateľstva.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články