°C

Nedeľa, 12. júl 2020. Meniny má Nina, zajtra Margita.

KORONAVÍRUS Pandémia spojila politických rivalov: Maduro a Guaidó sa dohodli na spolupráci

Nicolás Maduro a Juan Guaidó
Nicolás Maduro a Juan Guaidó
Zdroj: SITA/AP/Matias Delacroix)
03.06.2020 11:22

CARACAS - Vláda venezuelského prezidenta Nicolása Madura a opozičný líder Juan Guaidó sa dohodli na spolupráci týkajúcej sa získania finančných prostriedkov na prekonanie súčasnej pandémie koronavírusu. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.


Venezuelský minister pre komunikáciu Jorge Rodríquez vo vysielaní štátnej televízie uviedol, že obe strany budú svoje úsilie, zamerané na získanie finančných zdrojov v boji s vírusom, koordinovať s Panamerickou zdravotníckou organizácie. 

Guaidóov komunikačný tím tiež predtým uviedol, že bol podpísaný "plán technickej spolupráce zameranej na riešenie humanitárnej koronavírusovej krízy". Dohoda, ktorú obe strany podpísali v pondelok v Caracase, stanovuje "prioritné" opatrenia na reakciu na pandémiu vrátane vyhľadávania aktívnych prípadov ochorenia COVID-19, epidemiologického monitorovania a včasného ošetrenia infikovaných osôb. Bližšie podrobnosti neboli bezprostredne známe.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Guaidóov tím však zdôraznil, že finančné prostriedky schválené na humanitárnu pomoc dostane PAHO, čím sa zabezpečí, aby peniaze dostali medzinárodné organizácie, a nie Madurova vláda. Washington dohodu privítal. "Ide o dôležitý krok, ale iba prechod k demokracii zachráni Venezuelu pred katastrofou," napísalo zatvorené veľvyslanectvo USA v Caracase na Twitteri.

Ako pripomenula AFP, Spojené štáty uvalili sankcie voči Venezuele s cieľom vyvinúť tlak na odstúpenie Madura. Spojené štáty podporujú Guaidóa, ktorý sa 23. januára 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny s tým, že chce zosadiť nelegitímne znovuzvoleného Madura. Venezuela doteraz eviduje 1819 prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19 a 18 úmrtí. Medzinárodné organizácie, ako napríklad Human Rights Watch, sa však domnievajú, že skutočný počet nakazených a mŕtvych je omnoho vyšší.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články