°C

Pondelok, 25. máj 2020. Meniny má Urban, zajtra Dušan.

KORONAVÍRUS Tisíce ľudí sa v Španielsku zúčastnili na protestoch proti vládnym opatreniam

Tisíce ľudí sa zúčastnili na protestoch zvolaných stranou Vox
Tisíce ľudí sa zúčastnili na protestoch zvolaných stranou Vox
Zdroj: SITA/AP Photo/Emilio Morenatti
včera o 15:42

MADRID - Niekoľko tisíc stúpencov krajne pravicovej španielskej opozičnej strany Vox protestovalo v sobotu vo viacerých španielskych mestách proti postupu vlády v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, informovala agentúra AP.


Cieľom protestov, ktoré organizovala strana Vox, je požadovať odstúpenie španielskeho premiéra Pedra Sáncheza i Pabla Iglesiasa, ktorý je jedným zo štyroch podpredsedov vlády, uvádza na svojej webovej stránke denník El Mundo. Dôvodom je ich postup počas pandémie koronavírusu. Vox účastníkov protestu v vyzvala, aby prišli v osobných automobiloch a na motocykloch s cieľom obísť zákaz verejných zhromaždení, ktorí je súčasťou opatrení v boji s pandémiou.

Tisíce ľudí sa zúčastnili
Zdroj: SITA/AP Photo/Emilio Morenatti

Väčšina áut bola ozdobená španielskymi vlajkami. Medzi účastníkmi boli i skupiny ľudí, ktorí prišli pešo. Niektorí z nich nedržiavali povinné najmenej dvojmetrové rozstupy. Líder strany Vox Santiago Abascal k účastníkom v Madride prehovoril z otvoreného autobusu. Protesty sa konali i v Barcelone, Seville a ďalších španielskych mestách.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Sánchezova Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) sa v januári dohodla na koalícii s radikálnou ľavicovou alianciou Spoločne môžeme (Unidas Podemos), na čele ktorej je Iglesias. Španielsky parlament v stredu 20. mája schválil predĺženie platnosti karanténnych opatrení o ďalšie dva týždne do 6. júna.

Tisíce ľudí sa zúčastnili
Zdroj: SITA/AP Photo/Emilio Morenatti

Ide už o piate predĺženie od vyhlásenia núdzového stavu, ktorý bol zavedený 14. marca. Vláda tvrdí, že núdzový stav jej umožnil efektívne bojovať proti epidémii a výrazne znížiť počet obetí. Pandémia koronavírusu si v Španielsku vyžiadala už 28.628 obetí.


Galéria

Tisíce ľudí sa zúčastnili Tisíce ľudí sa zúčastnili Tisíce ľudí sa zúčastnili

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články