°C

Nedeľa, 24. máj 2020. Meniny má Ela, zajtra Urban.

KORONAVÍRUS Britská vláda zamietla požiadavky na odvolanie Cummingsa za porušenie opatrení

Dominic Cummings
Dominic Cummings
Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth
včera o 18:29

LONDÝN - Britská vláda v sobotu zamietla požiadavky na odvolanie Dominica Cummingsa, ktorý je poradcom britského premiéra, v spojitosti s obvineniami, že Cummings porušil opatrenia v oblasti obmedzenia pohybu osôb zavedené v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, informovala agentúra AFP.


U Cummigsa sa koncom marca objavili príznaky ochorenia COVID-19, ktoré je koronavírusom spôsobované. Krátko po tom opustil svoj dom v Londýne a neskôr ho videli v spoločnosti svojho syna v okolí domu Cummingsových rodičov v meste Durham v severovýchodnom Anglicku. Na základe opatrení, ktoré britská vláda prijala 23. marca, musí každá osoba, u ktorej sa vyskytli príznaky ochorenia COVID-19, zostať v domácej izolácii.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Ľudia vo veku nad 70 rokov, medzi ktorých podľa AFP patria aj Cummingsovi rodičia, nesmú prijímať návštevy. Britská opozičná Labouristická strana sa kriticky vyjadrila ku Cummingsovmu správaniu. Podľa Liberálnych demokratov je takéto konanie dôvod na odstúpenie z funkcie. Obyvatelia Británie podľa lídra Labouristov Keira Stammera prejavili v súvislosti s dodržiavaním opatrení "mimoriadnu obetavosť".

"Nemôžu platiť jedny pravidlá pre tých, ktorí ich určujú a iné pre obyvateľov Británie," povedal. Hovorca premiéra Borisa Johnsona však povedal, že Cummings sa správal v súlade s opatreniami. Do Durhamu podľa hovorcu cestoval za účelom absolvovať domácu izoláciu v oddelenej časti domu svojich príbuzných. Cummings bol jedným z architektov víťazstva prívržencov odchodu Británie z EÚ v referende z júna 2016 a vlani v lete sa stal osobitným poradcom premiéra Johnsona.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články