°C

Pondelok, 25. máj 2020. Meniny má Urban, zajtra Dušan.

KORONAVÍRUS Francúzsky minister zdravotníctva chce obmedziť používanie lieku proti malárii

Olivier Veran
Olivier Veran
Zdroj: Profimedia
včera o 18:13

PARÍŽ - Francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran chce obmedziť používanie populárneho lieku proti malárii hydroxychlorochín na liečbu nákazy novým koronavírusom, pretože nová štúdia ukázala neúčinnosť tohto lieku a varovala pred jeho zvýšenými zdravotnými rizikami. V sobotu o tom informovala tlačová agentúra AP.


Véran v sobotu na Twitteri napísal, že francúzsku komisiu pre verejné zdravie požiadal, aby do 48 hodín vypracovala nové pravidlá pre predpisovanie hydroxychlorochínu a ďalších liekov. Minister citoval konkrétnu štúdiu, vykonanú na 100.000 pacientoch po celom svete a zverejnenú v piatok v odbornom časopise Lancet.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Véran uviedol, že hydroxychlorochín a súvisiaci liek na maláriu chlorochín neboli účinné proti koronavírusu a spája sa s nimi väčšie riziko smrti a problémy srdcového rytmu. Popredný francúzsky virológ Dr. Didier Raoult vyvolal na začiatku pandémie celosvetovú pozornosť, vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa, svojím výskumom, v ktorom tvrdil, že hydroxychlorochín zmierňuje prejavy ochorenia COVID-19 spôsobené koronavírusom.

Raoultova kancelária sa k ministrovmu kroku nevyjadrila. Francúzsko v minulosti zahrnulo liek hydroxychlorochín do experimentálneho testovania mnohých liečiv a terapií a potom povolilo jeho používanie u hospitalizovaných pacientov, pripomenula AP.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články