°C

Štvrtok, 2. júl 2020. Meniny má Berta, zajtra Miloslav.

KORONAVÍRUS Vynikajúca správa z Česka! Tamojšia firma spúšťa predaj novovyvinutých rúšok

Respilon Česká republika
Respilon Česká republika
Zdroj: reprofoto/idnes.cz
17.03.2020 17:00

BRNO – Česká firma Respilon vyvinula vlastné masky na záchyt a záhubu koronavírusu. Ich obrovskou výhodou je, že sa dajú nosiť opakovane, pokojne aj týždeň, keď ich bude mať človek na sebe len pár hodín denne. K zákazníkom sa dostanú už v apríli, ich cena je priaznivá.


Brnenská firma na svojej sociálnej sieti uviedla, že pôjde o nový prototyp nanovlákenného rúška a respirátoru: ReSpimask Virus Killer a RespiPro Virus Killer. „Nový prototyp obsahuje okrem nanovlákna s 99,9-percentným záchytom všetkých vírusov a baktérií aj vrstvu akcelerovaného oxidu medi, ktorá vírusy okamžite a spoľahlivo zlikviduje. Znamená to, že rúško môžete použiť opakovane po dobu 24 hodín. Napríklad pri nosení 3 hodiny denne vám jedno rúško vystačí viac než na týždeň,“ píše firma na svojom facebookovom účte.   

Respilon Česká republika
Zdroj: FB/Respilon Česká republika

Sever Idnes.cz uviedol, že pre štátne inštitúcie i verejnosť budú novovyvinuté rúška dostupné od polovice apríla s tým, že od 20. marca si ich ľudia môžu predobjednať.

Pôvodne chcela Firma Respilon začať s predajom rúšok už koncom marca. Pri dovoze z Turecka do Česka ale narazila na problém. „Pán Zima (riaditeľ firmy, pozn. red.) bol zadržaný na letisku vo Viedni, 800 kusov rúšok mu bolo na mieste zbavených a znehodnotených, pretože neniesli označenie európskej certifikácie. Ďalších sto kusov mu bolo ponechaných,“ priblížila spolumajiteľka firmy Jana Zimová. Tá rozumie postupu colníkov, lebo sa správali podľa pravidiel.

Respilon Česká republika
Zdroj: reprofoto/idnes.cz

Pre udelenie certifikácie však uvedené množstvo nestačí, po dohode s vládou preto nasledujúci týždeň vyšlú do Turecka špeciálneho kuriéra, aby doniesol ďalšie masky.   

Cena nových masiek sa pohybuje v prepočte medzi cca 7,40 a 11,70 eura. Zástupcovia firmy, ktorí pôvodne plánovali stanoviť cenu na zhruba 1,90 eura, vysvetľujú, že k zdraženiu došlo po tom, ako ceny zdvihli ich dodávatelia.  

Respilon rúška zdokonaľoval vo výrobniach v Izraeli a Turecku. Priamo v Brne odštartuje výrobu ochranných pomôcok v polovici mája. „Začať výrobu doma v Česku je naša povinnosť, aby už nikdy nenastala situácia, keď ľudia márne pýtajú ochranné prostriedky,“ povedal Zima.

Vo firme tiež intenzívne dohadujú aj dovoz vlastných rúšok z Číny, ide o 750-tisíc kusov, ktoré tam majú v skladoch. Podľa konateľov firmy je ich dovoz otázkou dní.


Galéria

Respilon Česká republika Respilon Česká republika Respilon Česká republika

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články