°C

Štvrtok, 2. apríl 2020. Meniny má Zita, zajtra Richard.

Rusko zasahuje do volebnej kampane v prospech Trumpa, tvrdia tajné služby USA

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
21.02.2020 12:12

WASHINGTON - Predstavitelia amerických tajných služieb varovali, že Rusko zasahuje do kampane pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. Podľa nich sa Moskva angažuje v prospech znovuzvolenia súčasného šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa. Uviedli to vo štvrtok činitelia oboznámení s celou záležitosťou, ktorí trvali na zachovaní svojej anonymity, informovala v piatok agentúra AP.


Toto varovanie odznelo počas minulotýždňového neverejného stretnutia predstaviteľov tajných služieb s americkými kongresmanmi. Vyjadrenia predstaviteľov tajných služieb mali nahnevať prezidenta Trumpa. Na stretnutí z 13. februára boli totiž prítomní aj demokratickí kongresmani a on sa obáva, že informácie, ktoré si vypočuli, použijú voči nemu. 

Americké tajné služby už v súvislosti s predchádzajúcimi prezidentskými voľbami v USA uviedli, že sa Rusko vtedy pokúšalo zasahovať do predvolebnej kampane v prospech Trumpa a v neprospech jeho demokratickej súperky Hillary Clintonovej. Dialo sa tak prostredníctvom kampaní na sociálnych sieťach alebo hekerských operácií.

Celú záležitosť preveroval osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller, ktorý dospel k záveru, že zasahovanie Ruska bolo "rozsiahle a systematické", nenašiel však dôkazy o tajnom spolčení Trumpovho volebného štábu s Ruskom. Samotný Trump však tieto obvinenia dlhodobo odmieta ako pokus o podkopanie dôveryhodnosti svojho volebného víťazstva. Vyšetrovanie Roberta Muellera pritom označoval za politicky motivovaný hon na čarodejnice. 

Na stretnutí z 13. februára si varovania týkajúce sa Ruska vypočuli členovia výboru Snemovne reprezentantov amerického Kongresu pre tajné služby. Na druhý deň Trump pokarhal šéfa amerických tajných služieb Josepha Maguira a tento týždeň ohlásil jeho odchod z funkcie. Vo štvrtok 20. februára ho (ako úradujúci riaditeľ) nahradil Richard Grenell, ktorý je považovaný za Trumpovho človeka. Grenell je zároveň veľvyslancom USA v Nemecku a osobitným americkým vyslancom pre Srbsko a Kosovo. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články