°C

Piatok, 10. apríl 2020. Meniny má Igor, zajtra Július.

Ďalší úder pre amerického prezidenta: Je rozhodnuté, Trumpov spojenec vyfasoval tvrdý trest

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci
20.02.2020 20:11

WASHINGTON - Dlhoročného spojenca amerického prezidenta Donalda Trumpa, Rogera Stonea, poslal súd vo štvrtok do väzenia na 40 mesiacov za bránenie kongresovému vyšetrovaniu. Tento prípad vyvolal aj pobúrenie nad politickým zasahovaním Trumpa do justičného systému, pripomenula tlačová agentúra AFP.


Stone (67), ostrieľaný republikánsky poradca a jeden z najbližších priateľov Trumpa, bol už vlani v novembri odsúdený za klamanie Kongresu, ovplyvňovanie svedka a bránenie vyšetrovaniu v Snemovni reprezentantov. Vyšetrovanie sa zaoberalo tým, či sa Trumpov volebný tím spolčil s Ruskom s cieľom zmanipulovať americké prezidentské voľby v roku 2016 tak, aby uškodili Trumpovej volebnej súperke, demokratke Hillary Clintonovej. Stonea zatkli v januári 2019 v jeho dome na Floride.

Pravda stále existuje

"Pravda stále existuje," uviedla vo štvrtok sudkyňa amerického okresného súdu Amy Bermanová Jacksonová, keď vyhlasovala výšku trestu tri roky a štyri mesiace. "Pravda je stále dôležitá. Tvrdenie Rogera Stonea, že nie je, jeho útočnosť, jeho pýcha na vlastné klamstvá sú hrozbou pre naše najzákladnejšie inštitúcie, pre samotné základy našej demokracie," dodala sudkyňa.

Trumpov spojenec Stone dostal
Zdroj: SITA/AP/Alex Brandon

Trest udelený Jacksonovou je oveľa kratší než sedem až deväť rokov väzenia, ktoré najprv požadovali pôvodní prokurátori v prípade - potom však ich návrh trestu zmiernilo o vyše polovicu ministerstvo spravodlivosti, keď sa prezident Trump na Twitteri verejne sťažoval na dlhý odporúčaný trest. Pôvodní prokurátori na protest z prípadu odstúpili.

Sudkyňa vo štvrtok uviedla, že takýto prísny trest nebol pre Stonea "nutný", lebo nemá žiadny záznam v registri trestov, dodala agentúra Reuters.


Galéria

Donald Trump Trumpov spojenec Stone dostal

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články