°C

Utorok, 20. október 2020. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Šokujúce rozhodnutie súdu! Tereza je zničená, podporiť ju prišli aj zamestnanci českého konzulátu

Tereza po vynesení rozsudku.
Tereza po vynesení rozsudku.
Zdroj: Profimedia
22.01.2020 19:00

LÁHAUR – Češka Tereza Hlůšková (23) trpí za mrežami pakistanskej väznice dva roky. Dva mesiace čakala na konečný verdikt v kauze pašovania deviatich kíl heroínu. Od začiatku tvrdí, že je nevinná a dúfala, že súd ju oslobodí. Utorňajšie rozhodnutie súdu ju však úplne zničilo.


Na utorok (21. januára) bolo stanovené dlhoočakávané jednanie o Terezinom odvolaní proti rozsudku. Češku súd nižšej inštancie v marci 2019 neprávoplatne odsúdil na osem rokov a osem mesiacov odňatia slobody. Trest si odpykáva v base Koh Lakhpat v pakistanskom Láhaure.

Češka odvtedy, čo ju na pakistanskom letisku zadržali colníci, tvrdí, že je nevinná. Obaja jej právni zástupcovia, skúsený advokát Asghar Dogar a jeho služobne mladší kolega Saifur Rahman, chceli svoju klientku očistiť pred senátom, v ktorom najnovšie zasadá aj sudca Šahíd Mahmúd Abbásí. Nádej v Terezino oslobodenie však znova skrachovala. „Sudcovia vypočuli päť prípadov. Ich prejednávanie trvalo dlho, a skôr než došlo na Terezin prípad, boli nútení zasadanie odvolacieho senátu ukončiť,“ uviedol pre český Blesk zdroj z Pakistanu.

Tereza Hlůšková
Zdroj: TASR/AP/K.M. Chaudary

Čítajte aj: Dôležité rozhodnutie! Tereze došla trpezlivosť, chystá zmenu, pomohla jej policajtka

Hlůškovú pritom tentokrát do jednacej siene prišli podporiť aj zamestnanci českého konzulátu. Prítomnosť horárneho konzula i odloženie prejednávania prípadu Terezy potvrdila aj hovorkyňa ministerstva zahraničia Zuzana Štíchová. „Súd sa dnes (21. 1.) k prejednávaniu prípadu zadržanej Češky nedostal a nedošlo, bohužiaľ, ani k stanoveniu termínu ďalšieho pojednávania. Zástupca nášho veľvyslanectva sa však so zadržanou dnes (21. 1.) stretol v priebehu konzulárnej návštevy,“ informovala Štíchová.

Tereza po vypočutí rozsudku.
Zdroj: Profiimedia

Pakistanská justícia si dáva s prípadom Češky na čas. V Láhaure je už viac než dva roky. „Termín nového súdneho vypočúvania nebol dosiaľ stanovený. Podľa zdrojov zo súdu bude ale dátum Terezinho prípadu čoskoro oznámený,“ uviedol pakistanský zdroj.

Terezu Hlůškovú z Českej republiky zadržali pakistanskí colníci na letisku v Láhaure 10. januára 2018. V jej kufri bolo objavených takmer 9 kíl heroínu, ktorý bol ukrytý v dvojitom dne jej kufra. Češka od svojho zadržania trvá na svojej nevine. Sudcu o nej ale nepresvedčila. Tamojší súd ju poslal na osem rokov a osem mesiacov do väzby. Rozsudok je neprávoplatný.


Galéria

Tereza po vynesení rozsudku. Tereza Hlůšková Tereza po vypočutí rozsudku.

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články