°C

Nedeľa, 9. august 2020. Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec.

FOTO Sánchez zložil pred kráľom slávnostnú prísahu: Stal sa staronovým premiérom Španielska

Sánchez zložil pred španielskym kráľom premiérsku prísahu
Sánchez zložil pred španielskym kráľom premiérsku prísahu
Zdroj: SITA/Juan Carlos Hidalgo/Pool Photo via AP
08.01.2020 15:10

MADRID - Staronový španielsky premiér Pedro Sánchez zložil v stredu slávnostnú prísahu pred kráľom Filipom VI. Oficiálne sa tak stal hlavou prvej koaličnej vlády v krajine od skončenia diktatúry Francisca Franca v roku 1975. Informovala o tom agentúra AFP.


Sánchez zložil prísahu deň po tom, ako poslanci španielskeho parlamentu vyslovili tesnou väčšinou hlasov dôveru jeho novej vláde. Tú jeho Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) vytvorila s radikálnou ľavicovou alianciou Unidas Podemos (Spoločne môžeme). Sánchez pri skladaní prísahy v madridskom paláci Zarzuela prisahal len na ústavu, nie na náboženské symboly - kríž a Bibliu, čo spravil - ako vôbec prvý španielsky premiér v dejinách - už v júni 2018, keď skladal prísahu do úradu po prvý raz.

Sánchez zložil pred španielskym
Zdroj: SITA/Juan Carlos Hidalgo/Pool Photo via AP

Premiér plánuje zloženie svojej novej vlády oznámiť na budúci týždeň, informovala podľa agentúry AP strana PSOE. V novej vláde podľa nej majú byť zastúpení aj členovia Unidas Podemos, vrátane lídra tejto strany Pabla Iglesiasa, ktorému pripadne funkcia podpredsedu vlády. Sáncheza podporila v utorok potrebná jednoduchá väčšina poslancov parlamentu. Za jeho zotrvanie vo funkcii zahlasovalo 167 zákonodarcov, proti sa vyslovilo 165 a 18 poslancov sa hlasovania zdržalo.

Sánchez zložil pred španielskym
Zdroj: SITA/Juan Carlos Hidalgo/Pool Photo via AP

Španielsko sa nachádzalo väčšinu uplynulého roka - po dvoch bezvýsledných voľbách z apríla a novembra - v politickom pate a bez riadnej vlády. Po aprílových voľbách sa Sánchezovi vládu vytvoriť nepodarilo. Po tých novembrových, v ktorých opäť zvíťazila jeho sociálnodemokraticky orientovaná strana PSOE, no pohoršila si v počte mandátov v parlamente, však napokon dosiahol koaličnú dohodu s Unidas Podemos. Sánchez predstavil 4. januára poslancom vládny program, v ktorom sľúbil zvýšenie minimálnej mzdy a daní pre ľudí s vyššími príjmami a veľké podniky.


Galéria

Sánchez zložil pred španielskym Sánchez zložil pred španielskym Sánchez zložil pred španielskym

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články