°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Sánchez neuspel so získaním dôvery španielskeho parlamentu: Druhý pokus však vyzerá reálnejšie

Pedro Sánchez
Pedro Sánchez
Zdroj: SITA/AP Photo/Manu Fernandez, file
05.01.2020 15:45

MADRID - Úradujúci španielsky premiér Pedro Sánchez neuspel v nedeľu v prvom hlasovaní o dôvere v parlamente, keď jeho opätovné vymenovanie za predsedu vlády podľa očakávaní nepodporila nadpolovičná väčšina 176 poslancov. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.


Za lídra španielskych socialistov hlasovalo 166 poslancov, proti ich bolo 165, 18 sa zdržali hlasovania a jeden sa na zasadnutí nezúčastnil pre chorobu. Druhé hlasovanie, v ktorom bude Sánchez potrebovať jednoduchú väčšinu - viac hlasov za než proti -, sa uskutoční v utorok. V druhom hlasovaní by Sánchez mohol uspieť po tom, ako sa dohodol s najväčšou katalánskou separatistickou stranou Republikánska ľavica Katalánska (ERC), ako aj ďalšími menšími stranami na tom, že ich poslanci sa hlasovania zdržia.

Napriek tomu vyzerajú čísla veľmi tesne - podľa najnovšieho sčítania by mal Sánchez v utorok dosiahnuť väčšinu len dvoch hlasov, píše AFP. Španielsko je v politickej patovej situácii bez riadnej vlády po väčšinu uplynulého roka po dvoch bezvýsledných voľbách z apríla a novembra. Sánchezova sociálnodemokraticky orientovaná Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) síce v opakovaných voľbách 10. novembra zvíťazila, jej zastúpenie v dolnej komore parlamentu sa však oslabilo na 120 kresiel - o tri menej než získala v apríli.

Po aprílových voľbách sa Sánchezovi vládu vytvoriť nepodarilo, najnovšie však dosiahol koaličnú dohodu s radikálnou ľavicovou alianciou Unidas Podemos (Spoločne môžeme). Túto sobotu Sánchez predstavil poslancom vládny program, v ktorom sľúbil zvýšenie najnižších miezd a zvýšenie daní pre ľudí s najvyššími príjmami a pre veľké podniky. Ak parlament Sánchezovi vysloví dôveru, jeho vláda bude prvým koaličným kabinetom v Španielsku od návratu k demokracii po smrti diktátora Francisca Franca v roku 1975.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články