°C

Piatok, 23. október 2020. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Assange vypovedal spoza mreží: Prípad súvisí so špionážou voči jeho osobe

Julian Assange
Julian Assange
Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth, File
21.12.2019 08:25

MADRID - Zakladateľ organizácie WikiLeaks Julian Assange v piatok pred súdom v Madride vypovedal v súvislosti so sledovaním, ktorého sa voči nemu dopustila španielska súkromná bezpečnostná firma v období, keď žil na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Informovala o tom agentúra AFP.


Austrálčan Assange, ktorý sa v súčasnosti nachádza vo väzení vo Veľkej Británii, vypovedal prostredníctvom videokonferencie. Španielsky súd vyšetruje, či firma Undercover Global, ktorá mala na starosti bezpečnosť na ekvádorskom veľvyslanectve, Assangea sledovala a informácie odovzdávala USA. Prípad je podľa AFP dôležitý v súvislosti s možným vydaním Assangea do USA. Austrálčan čelí v Spojených štátoch 18 bodom obžaloby vrátane sprisahania s cieľom ilegálne preniknúť do vládnych počítačov a porušenia zákona o špionáži. Ak by ho usvedčili, vo väzení by mohol stráviť niekoľko desaťročí.

Assangeovi právnici tvrdia, že informácie získané firmou Undercover Global sa dostali k americkým tajným službám. Firma umiestnila kamery a mikrofóny na miestach, kde sa Assange nachádzal a bola údajne schopná zachytiť jeho rozhovory s právnikmi a takisto aj jeho lekárske vyšetrenia. Právnici žiadajú, aby bola firma a jej majiteľ David Morales obvinení z trestných činov vrátate porušenia práva na súkromie a výsad právnika a klienta, prania špinavých peňazí a úplatkárstva, napísala agentúra Reuters.

Julian Assange
Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth, File

Assange našiel útočisko na ekvádorskom veľvyslanectve v roku 2012, keď podľa svojich slov unikal pred politicky motivovaným príkazom na vydanie do Švédska, kde ho chceli vypočúvať v prípade sexuálneho zneužitia. Zakladateľ WikiLeaks sa však obával viac toho, že Švédi by ho vydali do USA, kde ho vinia zo spolupráce pri krádeži tajných dokumentov.


Galéria

Julian Assange Julian Assange

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články