°C

Piatok, 3. apríl 2020. Meniny má Richard, zajtra Izidor.

Lekári zverejnili správu o desivom prípade aj s odstrašujúcim FOTO! Muža oblízal pes, umrel

Pes
Pes
Zdroj: Journal of Medicine
27.11.2019 19:30

BRÉMY – Capnocytophaga canimorsus et sepsis purpura fulminans je krkolomný názov ochorenia, ktoré vás ako milovníka zvierat môže pripraviť o život. Ak dlhodobo trpíte oslabenou imunitou alebo ste práve prekonali infekčnú chorobu, tak pozor, je to síce zriedkavé ochorenie, ale čert nikdy nespí.


Závažné a smrteľné infekcie sa častejšie vyskytujú u pacientov s imunodeficienciou, splenektómiou alebo nadmerným požívaním alkoholu. Podľa média European Journal of Internal Medicine v prípade 63-ročného muža, u ktorého sa vyvinuli príznaky podobné chrípke, sa však zistilo iba to, že v predchádzajúcich týždňoch ho oblízal jeho pes.

Lekári zverejnili správu o
Zdroj: European Journal of Internal Medicine

Muž bol infikovaný capnocytophagou canimorsus bez toho, že by ho pes uhryzol.Predtým zdravý muž bol prijatý do nemocnice s trojdňovou anamnézou horúčky a postupujúcou dýchavičnosťou. Nepreukázala sa imunodeficiencia alebo iná typická predispozícia. O deň neskôr sa uňho vyvinuli škvrny na tvári, porucha citlivosti pravej nohy a bolesť svalov dolných končatín.

Pri vyšetrení bolo okrem petechií na spodných končatinách zistené aj škvrnkovité krvácanie, ale bez otvorených rán. Pacient bol pri vedomí, mal horúčku (39 ° C), v pokoji bol dýchavičný, hypoxický. Nemal bolesti hlavy, stuhnutý krk alebo iné príznaky meningitídy.

Laboratórne výsledky však ukázali trombocytopéniu, pacient mal akútne poškodenie obličiek a previezli ho na JIS. Bola stanovená počiatočná diagnóza ťažkej sepsy purpura fulminans a okamžite mu nasadili liečbu klaritromycínom a piperacilínom v dôsledku diferenciálnej diagnostiky leptospirózy. Napriek rozsiahlej intenzívnej lekárskej starostlivosti sa jeho stav rýchlo zhoršil a muž zomrel na multiorgánové zlyhanie.

Lekári zverejnili správu o

Majitelia domácich miláčikov, ktorí trpia príznakmi podobnými chrípke, by mali, ak sú príznaky neobvyklé, okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Je potrebné zvážiť infekciu Capnocytophaga canimorsus a v prípade purpura fulminans, tmavých fľakov na koži  okamžite začať liečbu antibiotikami.

 


Galéria

Pes Pes

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/nit

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články