Nová predsedníčka českej opozičnej strany: Proti nej kandidoval Tomáš Czernin | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Nová predsedníčka českej opozičnej strany: Proti nej kandidoval Tomáš Czernin

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek
24.11.2019 11:30

PRAHA - Česká opozičná strana TOP 09 si v nedeľu na sneme zvolila poslankyňu Markétu Pekarovú Adamovú za svoju novú predsedníčku. Proti nej kandidoval senátor Tomáš Czernin, ktorého si do čela prial zakladateľ strany Miroslav Kalousek. Pekarová Adamová získala v prvom kole voľby 53,9 percenta hlasov, informoval spravodajský server Novinky.cz.


Pekarová Adamová v príhovore kritizovala Českú republiku za to, že prešľapuje na mieste a prestala si klásť vyššie méty a ciele. "Touto métou je pripojenie k eurozóne. Euro je ďalším stupňom bezpečnosti a integrácie pri rôznych snahách zaviesť ČR opäť niekam na východ," apelovala. Tiež povedala, že chce do strany nalákať mladú generáciu.

Úloha TOP 09 je podľa Pekarovej Adamovej pretaviť energiu z protivládnych demonštrácií na Letnej do výsledkov volieb. Hlavné témy TOP 09 vidí v kvalitnom vzdelávaní, ochrane životného prostredia či dostupnosti bývania.

Czernin, ktorého Pekarová Adamová porazila, sa podľa spravodajského servera iDNES.cz stal prvým podpredsedom strany, keďže pri voľbe nemal súpera. Strana Pekarovej Adamovej je tak teraz jedinou v parlamente, na ktorej čele je žena.

Snem TOP 09 sa začal už v sobotu. S prejavom vystúpil končiaci predseda Jiří Pospíšil, ako aj čestný predseda a zakladateľ strany Karel Schwarzenberg, ktorý poprial novému šéfovi strany šťastie, dodala webová stránka Novinky.cz.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články