°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Aj napriek zákazu, ľudia vyšli do ulíc: V kolumbijskej Bogote protestovali stovky nespokojných

Protesty v Kolumbii
Protesty v Kolumbii
Zdroj: SITA/AP Photo/Ivan Valencia
23.11.2019 06:20

BOGOTA - Starosta kolumbijského hlavného mesta Bogota Enrique Peňalosa vyhlásil v piatok večer zákaz vychádzania v troch južných častiach mesta, kde došlo k potýčkam protestujúcich s políciou. Ide o opatrenie súvisiace s masovými demonštráciami proti vláde prezidenta Ivana Duqueho, ktoré sa v Kolumbii začali vo štvrtok a ojedinele ich sprevádzajú aj násilnosti. Informovala o tom agentúra AFP.


"Vyhlásime zákaz vychádzania v troch štvrtiach - Bosa, Kennedy a Ciudad Bolívar. Ten začne platiť od 20.00 h miestneho času (01.00 h SEČ)," uviedol na tlačovej konferencii starosta Bogoty. Bezpečnostné zložky medzičasom z námestia v centre Bogoty rozohnali demonštrantov, ktorí tam protestovali búchaním na hrnce, napísala agentúra DPA.

Protesty v Kolumbii
Zdroj: SITA/AP Photo/Ivan Valencia

Státisíce ľudí vyšli vo štvrtok do ulíc na 150 miestach krajiny. Demonštranti vyjadrovali nesúhlas s údajnými plánmi vlády zvýšiť vek odchodu do dôchodku a znížiť minimálnu mzdu pre mladých ľudí. Takisto žiadajú viac financií na podporu vzdelávania a skoncovanie s korupciou. Doteraz prišli počas protestov o život najmenej traja ľudia, Zranenia utrpelo približne 150 príslušníkov bezpečnostných zložiek a 122 civilistov a zatknutých bolo 98 ľudí.

Demonštranti protestovali

Stovky ľudí protestovali v noci na sobotu pred domom kolumbijského prezidenta Ivána Duqueho v hlavnom meste Bogota, a to i napriek zákazu vychádzania, ktorý bol vyhlásený. Informovala o tom agentúra AFP. Demonštranti spievali národnú hymnu a bolo počuť aj búchanie na hrnce a panvice.

Protesty v Kolumbii
Zdroj: SITA/AP Photo/Ivan Valencia

Starosta kolumbijského hlavného mesta Bogota Enrique Peňalosa v piatok vydal zákaz vychádzania v celom hlavnom meste Bogota. Dôvodom sú potýčky medzi políciou a demonštrantmi, ku ktorým počas protestov došlo. Zákaz vychádzania mal pôvodne platiť len v troch štvrtiach - Bosa, Kennedy a Ciudad Bolívar od 20.00 h miestneho času. Od 21.00 h v piatok až do 06.00 h v sobotu však platí v celom meste.

Kolumbijský prezident Duque v súvislosti s masovými protestmi proti svojej vláde apeloval v piatok na "celonárodné rozhovory". "Budúci týždeň začnem s celonárodnými rozhovormi s cieľom posilniť súčasnú agendu sociálnej politiky," vyhlási Duque. Jednotná práca so strednodobou a dlhodobou víziou podľa jeho slov umožní odstrániť sociálne rozdiely v spoločnosti, uviedol počas svojho prejavu odvysielaného v televízii. "Priestor pre dialóg existuje," vyhlásil Duque. Rozhovory sa majú konať v regiónoch naprieč všetkými spoločenskými a politickými sektormi.

Protesty v Kolumbii
Zdroj: SITA/AP Photo/Ivan Valencia

Státisíce ľudí vyšli vo štvrtok do ulíc na 150 miestach krajiny. Demonštranti vyjadrovali nesúhlas s údajnými plánmi vlády zvýšiť vek odchodu do dôchodku a znížiť minimálnu mzdu pre mladých ľudí. Takisto žiadajú viac financií na podporu vzdelávania a skoncovanie s korupciou.
        


Galéria

Protesty v Kolumbii Protesty v Kolumbii Protesty v Kolumbii Protesty v Kolumbii

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články